Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 28 marca 2013, 12:47:39
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co jeść? » Produkty tradycyjne


Udostepnij na Facebooku

Produkty tradycyjne

  • Oscypek

    Oscypek to twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych produktów polskich gór, szczególnie Podhala. 

    Oscypek jest bardzo starym wyrobem pasterzy wołoskich, wypasających owce na polanach górskich. Przywędrował na Podhale razem z całą kulturą wołoską, organizacją wypasów, sposobem prowadzenia bacówki, przerabiania mleka...

    czytaj więcej
  • Bryndza podhalańska
    Bryndza to popularny ser z Podhala, produkowany z sera owczego, nazywany również owczym twarogiem. Jest znany także w całych Karpatach (w Rumunii – skąd pochodzi jego nazwa – na Węgrzech, Słowacji i Bułgarii). Wytwarza się go z dojrzałego bundzu.
    Posiada długą tradycję, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1527 roku. Wiedza dotycząca sposobu oraz zasad wytwarzania bryndzy podhalańskiej była przekazywana z pokolenia na pokolenie i stała się obecnie sztuką, której tajniki znane są tylko producentom tego regionu. Słowo bryndza pochodzi z języka wołoskiego (por.rum.brânză - "ser"). Dawniej ser był używany jako środek płatniczy. 
    czytaj więcej
  • Bundz

    Bundz -  owczy ser produkowany tradycyjnie w Karpatach przede wszystkim w Beskidzie Sądeckim, w okolicach Łomnicy Zdroju, oraz w Nowym Targu.

    Smak sera zależy od terminu wypasu owiec. Najsmaczniejszy jest bundz produkowany z mleka owiec z wiosennego wypasu, zwłaszcza majowego. Dodatkowych walory smakowe posiada bundz dojrzewający w szałasie przesiąkniętym dymem z ogniska. Sera się nie soli, jego smak jest delikatny, przyjemny. Zapach łagodny, lekko orzechowy, nieco kwaśny. 

    czytaj więcej
  • Żentyca

    Żentyca - ser (a nie serwatka jak się powszechnie sądzi), który zbiera się na wierzchu podczas podgrzewania serwatki pozostałej po wytrąceniu bundzu. Można ją jeść ciepłą, na słodko lub jako gęsty ukiszony napój. 

    Żentyca jest trwale związana z historią wypasu owiec oraz tradycją Podhala. Jej wytwarzanie jest nierozerwalnie związane z produkcją jednego z najsłynniejszych serów Oscypka. Dawniej służyła ona za pokarm pasterzy. Uważano ją za bardzo pożywną i dobrą dla osób osłabionych chorobą.

    czytaj więcej
  • Ser gazdowski ? gołka (pucok, kara)

    Ser gazdowski – gołka (pucok, kara) - tradycyjna nazwa wędzonego, krowiego sera produkowanego w sposób zbliżony do Oscypka, z którym czasmi jest mylony ze względu na stosowanie podobnych form (Oscypek - wrzecionowaty, gołka - walcowata), jednak smak obu serów jest zupełnie inny.

    czytaj więcej
  • Redykołka

    Redykołka to rodzaj sera wytwarzanego głównie na Podhalu. Jest to ”młodsza siostra”  oscypka, często z nim mylona. Jest to mały ser przeważnie w kształcie zwierząt, parzenic lub wrzecion.  Niegdyś popularny jako upominek, dawany zawsze w parach (po 2 sztuki).

    czytaj więcej
  • Lody nowotarskie

    Historia lodów w Nowym Targu sięga połowy XX wieku, kiedy to produkcją zimnego deseru zajął się piekarz Franciszek Żarnecki. Jego lody "stały się legendą i były tak pyszne, że każdy kto przyjeżdżał do Nowego Targu je kupował"1. Aby spróbować lodów, ludzie zjeżdżali się z całego Podhala...

    czytaj więcej
  • Sądeckie lody

    Sądeckie lody na stałe wpisały się w historię i kulturę Nowego Sącza i stały się swego rodzaju wizytówką miasta. Ich produkcja rozpoczęła się w okresie międzywojennym i związana była z lodziarnią założoną przez Kazimierza Argasińskiego w 1937 roku oraz cukiernią Michała Pilińskiego. Lody sprzedawane były zarówno w sklepikach przy-produkcyjnych jak i rozwożone w specjalnych wózkach pchanych przez mężczyzn w charakterystycznych, dobrze widzialnych bluzach dodatkowo głośno krzyczących: Lody! Lody! Lody dla ochłody!1

    czytaj więcej
  • Jagnięcina podhalańska

    Chów owiec i gospodarka pasterska są nierozłącznie związane z polskimi górami, zwłaszcza Tatrami i Podhalem. Przywędrowały na te tereny razem z całą kulturą wołoską, organizacją wypasów, sposobem prowadzenia bacówki, przerabiania mleka, co ukształtowało unikalny krajobraz tego regionu.

    czytaj więcej
  • Tuszka gęsi zatorskiej

    Geś zatorska to rodzimy gatunek gęsi. Jest objęta ochroną i stanowi rasę zachowawczą. Rasa ta powstała w Instytucie Zootechniki w latach 50. XX wieku. Stanowi ona konglomerat 4 odmian gęsi krajowych: podkarpackich, garbonosych, suwalskich i pomorskich. Ponieważ na stałe zagościła w Małopolsce, można potraktować ją jako rasę regionalną. Mimo, że w nazwie ma określenie „zatorska”, związana jest z wioską Rodaki, która jako pierwsza rozpoczęła hodowlę tej rasy w porozumieniu z Akademia Rolniczą w Krakowie.

    czytaj więcej
  • Kiełbasa lisiecka

    Kiełbasa lisiecka to tradycyjna krakowska kiełbasa "grubo krajana", wyrabiana z najlepszych partii wieprzowego mięsa przez masarzy z okolic Liszek i Czernichowa od ponad 70 lat. Wędlina ma w smaku delikatnie wyczuwalną nutę pieprzu i czosnkowy aromat.

    czytaj więcej
  • Szynka podstolego

    Rzeźnictwo i masarstwo Podstolicach ma swoją wielowiekową tradycję. Umiejętności wytwarzania dobrych i smacznych wędlin rozpowszechniały się na tym terenie poprzez związki rodzinne oraz przekazywanie receptury z pokolenia na pokolenie.

    Gotowa szynka waży od 0,5 do 2 kg. Jej konsystencja jest dość ścisła, lekko soczysta, krucha. Szynka ma kolor od różowego do ciemnobrązowego, na przekroju jest jasnoróżowa z występującym szaro-zielonym oczkiem wewnątrz.

    czytaj więcej
  • Szynka podstolego z nogą

    Rzeźnictwo i masarstwo Podstolicach ma swoją wielowiekową tradycję. Szynkę podstolego z kością robi się ze świeżego mięsa, z zadniej nogi wieprzowej. Po odzeleniu mięso podawane jest marynowaniu w przygotowanym wcześniej wywarze ziołowym. Po marynowaniu szynkę obwiązuje się sznurkiem lub wkłada do specjalnej siatki. Kolejnym etapem jest wędzenie, które trwa aż do uzyskania odpowiedniej barwy. 

    czytaj więcej
  • Karp zatorski

    Karp zatorski (Cyprinus carpio) powstał w wyniku krzyżowania czystej linii karpia zatorskiego z czystymi liniami: węgierską, jugosłowiańska, gołyską i izraelską.  Ryba charakteryzuje się dobrym wygrzbieceniem, zwartą formą i oliwkowym lub oliwkowo-niebieskim kolorem. Mięso karpia zatorskiego pozbawione jest zapachu mułu i wyróżnia się świeżym rybim zapachem oraz delikatnym smakiem. Wyjątkowa jakość „karpia zatorskiego” wiąże się nierozerwalnie ze środowiskiem naturalnym hodowli oraz metodą opartą na dwuletnim systemie chowu.

    czytaj więcej
  • Wędzony karp zatorski

    Tradycja wędzenia karpia w Zatorze ma długoletnią tradycję i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Karp zatorski to lokalna odmiana karpia hodowana w stawach w zachodniej części Małopolski. Mięso tej odmiany jest bardzo smaczne i delikatne w smaku. Jego wyjątkowa jakość wiąże się nierozerwalnie ze środowiskiem naturalnym hodowli oraz metodą opartą na dwuletnim systemie chowu. 

     

    czytaj więcej
  • Charsznicka kapusta kwaszona

    Charsznicką kapustę kwaszoną produkują miejscowi rolnicy (teren gminy Charasznica) z kapusty białej głowiastej wyhodowana w ich gospodarstwach. Uprawa kapusty, nie zmieniła się od lat, począwszy od przygotowania rozsady, jej pielęgnacji, a skończywszy na technologii ręcznego zbioru.  Proces kwaszenia również nie zmienił się od pokoleń, a tradycja i doświadczenie przekazywane jest z pokolenia na pokolenie...

    czytaj więcej
«123»
Udostepnij na Facebooku
 

 Zobacz jeszcze na: