Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 07 marca 2013, 13:10:39
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Nieznane piękno


Udostepnij na Facebooku

Nieznane piękno

  • Zamczysko w Myślenicach

    Na prawym brzegu Raby, na występie zbocza góry Ukleiny na wysokości około 380 m n.p.m. znajdują się ruiny tajemniczego Zamczyska...

    czytaj więcej
  • Zamek w Bydlinie

    Zamek w Bydlinie –to obecnie ruiny średniowiecznego zamku, na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek wznosi się na wysokim, skalistym wzgórzu i przez pewien czas pełnił również funkcję świątyni. Pojawiają się również opinie, że budowla nigdy nie była zamkiem i od początku pełniła funkcje sakralne. 

    czytaj więcej
  • Ruiny zamku w Lanckoronie

    Ruiny średniowiecznego zamku na Lanckorońskiej Górze na północ od Lanckorony. Zamek został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Strzegł granicy między ziemią krakowską a Księstwem Oświęcimskim, którego władca Mieszko I Cieszyński w 1291 roku złożył hołd lenny królowi czeskiemu Wacławowi II. Granica ta przebiegała wówczas u stóp Lanckorońskiej Góry.


    czytaj więcej
  • Kopiec Wandy

    Kopiec Wandy to najmniej znany i najbardziej tajemniczy z krakowskich kopców. Położony w Nowej Hucie sąsiaduje z kombinatem metalurgicznym. Jest jednym z najstarszych dowodów na działalność człowieka w tej okolicy.

    czytaj więcej
  • Pałac w Osieku

    Pałac w Osieku to wyjątkowa w skali kraju budowla w stylu mauretańskim w położona w Osieku między Oswięcimiem, a Kętami. Pałac sięga korzeniami XVII wieku. Cały obiekt składa się z kilku budynków, jest położony w malowniczym parku, w otoczeniu jezior. We wnętrzach pałacu znajduje się niewielkie prywatne muzeum rodu Rudzińskich.

    czytaj więcej
  • Rezerwat przyrody Luboń Wielki

    Rezerwat przyrody Luboń Wielki to rezerwat przyrody nieożywionej na Luboniu Wielkim (1022 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. Utworzony został w 1970 r i ma powierzchnię 12 ha. Na obszarze rezerwatu znajduje się bardzo niezwykły dla Beskidów krajobraz - duze gołoborze. 

    czytaj więcej
  • Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu w Nowym Targu

    Na przełomie lat 50 i 60 XX wieku został dobudowany do istniejącego już budynku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej nowy budynek, w którego piwnicach zgodnie z ówczesną doktryną obronną zostało utworzone Stanowisko Kierowania Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej. To z tego miejsca w przypadku wojny lub innego zagrożenia miało się odbywać kierowaniem urzędem miejskim oraz koordynowanie działań formacji obrony cywilnej.

    czytaj więcej
  • Rezerwat przyrody Ostra Góra

    Rezerwat przyrody Ostra Góra – rezerwat przyrody położony w gminie Trzebinia w zachodniej części województwa małopolskiego. Ustanowiony w roku 1959 w celu ochrony buczyny karpackiej, znajduje się na triasowym, zalesionym wzgórzu Ostra Góra o wysokości 438 m n.p.m. charakteryzującym się ostrą granią. Miejsce to posiada również swoją tajemniczą historię. Na terenie rezerwatu znajdują sie bardzo tajemnicze ruiny.

    czytaj więcej
  • Bialny Dół w Psarach

    Jedną z większych atrakcji turystycznych Psar jest tzw. "Bialny Dół". Choć nie jest to obszar chroniony, miejsce to potrafi urzec swoim klimatem. To coś na kształt skałek ojcowskich w miniaturze. W odległych czasach znajdował sie tu kamieniołom, w którym wydobywano tzw. wapień falisty.

    czytaj więcej
  • Dwór w Łuczanowicach

    Dwór w Łuczanowicach to jeden z mało znanych, a ciekawych obiektów wschodniego Krakowa. Związany z rodem Żeleńskich i kalwinami obiekt dziś raczej straszy niż zachęca do zwiedzania to miejsce jest warto zobaczenia ze względu na malownicze otoczenie, a w szczególności pozostałości parku w stylu angielskim.

    czytaj więcej
  • Rezerwat Przyrody "Bór na Czerwonem"

    Jest to jedyny rezerwat torfowiskowy - leśny w polskiej częsci obfitującej w torfowiska Kotliny Orawsko - Nowotarskiej. Zachowały się w nim zróżnicowane i dobrze wykształcone biocenozy leśne, przejściowe i torfowiskowe. Rezerwat "Bór na Czerwonem" zawdzięcza swą nazwę glonowi Zygonium ericetorum, którego plecha w okresie jesieni ma barwę czerwoną...

    czytaj więcej
  • Wodospad Zaskalnik

    Wodospad Zaskalnik położony jest między szczytami Bereśnik (843 m n.p.m.) i Wysoka (759 m n.p.m.), na wysokości 550 m n.p.m. Chociaż jest oddalony od Szczawnicy o niecałe trzy kilometry to znajduje się on już w obrębie Beskidu Sądeckiego. Należy on również do Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

    czytaj więcej
«1»
Udostepnij na Facebooku
 

 Zobacz jeszcze na: