Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 28 marca 2013, 12:47:46
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co jeść? » Osobliwości


Udostepnij na Facebooku

Osobliwości

  • Kulinarna podróż po Małopolsce

    Małopolska to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych regionów w Polsce. Zachwycające krajobrazy, piękne zabytki oraz bogata kultura i tradycje co roku przyciągają miliony turystów z kraju i zagranicy. Co więcej ten wspaniały region ma świetna kuchnię, którą warto odkryć i zasmakować!

    czytaj więcej
  • Kukiełka na nowe lato i wiązowiny

    W okolicach Sącza jeszcze do niedawnych czasów popularny był zwyczaj wręczania noworodkom ,,na wiązowiny", chrześniakom do 7 roku życia ,,na nowe lato, czyli przeddzień Nowego Roku" przez matki chrzesne niezwykłych kukiełek.

    czytaj więcej
  • Sądeckie piwo z perzu

    Górale z regionu sądeczczyzny zwani Lachami Sądeckimi wyrabiają bardzo niezwykłe piwo o niepowtarzanym smaku. Piwo wykonuje sie z perzu- rośliny którą wielu rolników uznaje za niepotrzebny chwast zanieczyszczający uprawy np. ziemniaków. 

    czytaj więcej
  • Kwaśnica na pięć starodawnych sposobów

    "Nadzwyczaj uboga jest spiżarnia góralki na naszym Podhalu"- pisał sto lat temu Walery Staszel badacz jego etnografii. ,,Twarde warunki klimatyczne i ubóstwo kamiennej gleby czyni pożywienie zaiste po spartańsku jednostajnym." Dzisiaj turyści odwiedzajacy Zakopane i inne miejscowości Podhala okupując liczne karczmy ,,góralskie" konsumują góralfoody nie mające w większości nic wspólnego z tadycyjnym posiłkiem mieszkańców Podhala.

    czytaj więcej
  • Bryjka - góralskie śniadanie

    W kuchni góralskiej pierwszym i w biednych chałupach najważniejszym posiłkiem było śniadanie. Najczęściej gospodyni przygotowała nań tradycyjną bryjkę. 

    Bryjkę przygotowywano zazwyczaj z mąki bądź kaszy.

    czytaj więcej
  • Czarna mąka o peruwiańskich koneksjach

    Ta potrawa, a właściwie koncentrat pomagajacy przetrwać na przednówku ma historię tak długą, jak długa jest historia uprawy ziemniaków w Małopolsce, a konkretnie w okolicach Chrzanowa. Dodatkowego smaczku dodaje tu kwestia jej niezależnego stosowania przez...Indian peruwiańskich!

    czytaj więcej
«1»
Udostepnij na Facebooku
 

 Zobacz jeszcze na: