Parki Narodowe i Krajobrazowe Małopolski
O Małopolsce

Bogactwo przyrody

Województwo Małopolskie jest niezwykle urozmaicone pod względem przyrody. Znajdują się tu liczne Parki Narodowe i Parki Krajobrazowe. 

Parki Narodowe

W Małopolsce znajduje się 6 parków narodowych: 

– Tatrzański Park Narodowy

– Pieniński Park Narodowy

– Babiogórski Park Narodowy

– Gorczański Park narodowy

– Magurski Park narodowy

– Ojcowski Park Narodowy

2 parki mają charakter transgeniczny. To znaczy, że mają swoje odpowiedniki na Słowacji. Dotyczy to parków Tatrzańskiego i Pienińskiego. Magurski Park Narodowy położony jest zarówno na terenie Województwa Małopolskiego, jak i na Podkarpaciu. Pięć małopolskich parków narodowych stanowi ważną część systemu ochrony przyrody Karpat. Jeden pozostały: Ojcowski, to zarazem najmniejszy park narodowy w całej Polsce.

Najbardziej znanym parkiem narodowym Małopolski jest z pewnością Tatrzański Park Narodowy, który chroni obszar najwyższych gór w Polsce, jedynych o charakterze alpejskim, czyli takich gdzie występują wszystkie piętra roślinności od regla dolnego po piętro turni. Tatry są siedliskiem wielu bardzo rzadkich gatunków zwierząt, takich jak świstak, kozica, czy niedźwiedź. TPN to największy małopolski park narodowy, uznany za rezerwat biosfery UNESCO. Dostęp do parku możliwy jest przede wszystkim z Zakopanego, zimowej stolicy Polski.

Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy słynie przede wszystkim z malowniczych polan i szczytów z pięknymi panoramami. Najwyższy szczyt Gorców Turbacz, choć formalnie znajduje się poza parkiem jest główną atrakcją i celem wycieczek dla odwiedzających park. Do przyrodniczych symbolów parku należy przede wszystkim salamandra plamista, obecna w logo parku. Do parku najłatwiej dotrzeć z Rabki, bądź Nowego Targu. Poza Turbaczem szczególne walory krajobrazowe ma m.in Gorc oraz polany: Hala Długa i na Polanie Kamienieckiej.

Babiogórski Park Narodowy obejmuje obszarem najwyższe partie Pasma Babiogórskiego w Beskidzie Żywieckim. Miejsce to słynie przede wszystkim z Diablaka, monumentalnej góry o wysokości 1725m n.p.m., która słynie z bardzo zmiennej pogody i wspaniałej panoramy Tatr. Szczególnym uznaniem wśród turystów cieszą się nocne wyjścia na wierzchołek Diablaka, skąd obserwuje się wschód słońca nad Tatrami. park znajduje się na liście rezerwatów biosfery UNESCO, występują w nim m.in niedźwiedzie i rysie. W drodze na Diablak mija się znane schronisko na Markowych Szczawinach.

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Małopolsce, położony w bliskim sąsiedztwie Krakowa. Chroni on Dolinę Prądnika i niezwykłe formy krasowe powstałe przede wszystkim w skałach wapiennych. Symbolem parku jest Maczuga Herkulesa. Do innych charakterystycznych miejsc zalicza się Igłę Deotymy i Bramę Krakowską. Ojcowski Park Narodowy najlepiej zwiedzać jesienią, gdy drzewa liściaste mienią się tysiącami barw. Oprócz pieszych spacerów warto zwiedzić okolicę na rowerze.

Pieniński Park Narodowy to kolejny bardzo mały, ale i uroczy park Małopolski. Chroni przede wszystkim skaliste szczyty Pienin Właściwych, z wspaniałymi szczytami Trzech Koron i Sokolicy. Szczególnie panorama Dunajca z Sokolicy z charakterystyczną wygiętą limbą jest chyba najbardziej znanym obrazem Pienin. Poza tym kulminacyjnym punktem wycieczki w Pieniny bywa spływ przełomem Dunajca, podczas którego można z bliska obserwować skały pienińskich szczytów opadających kilkaset metrów w dół. Najłatwiej do parku trafić z uzdrowiska w Szczawnicy, bądź z Krościenka.

Magurski Park Narodowy to najmniej znany małopolski park narodowy, położony tylko w części w granicach województwa. Większa jego cześć leży na Podkarpaciu. park chroni najcenniejsze fragmenty Beskidu Niskiego, najmniej popularnych i najtrudniej dostępnych gór w polskich Karpatach. W małopolskiej części parku na uwagę zasługują przede wszystkim porozrzucane po parku cerkwie m.in w Kwiatoniu, Skwirtnem, czy Bartnem. Park to raj dla miłośników wędrówek dzikimi górami, w szczególności harcerzy. Z Małopolski najłatwiej trafić do niego z Tylicza, a jego siedzibą jest Krempna na Podkarpaciu.

Parki Narodowe i Krajobrazowe MałopolskiParki Krajobrazowe

Na terenie Małopolski znajduje się 11 parków krajobrazowych, które mają za zadanie chronić nieco mniej cenne przyrodniczo obszaru województwa, albo innymi słowy większe fragmenty województwa i łączyć je w zwarte kompleksy objęte ochroną. Małopolskie parki krajobrazowe to:

– Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy

– Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy

– Dłubniański Park Krajobrazowy

– Park Krajobrazowy Beskidu Małego

– Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie

– Park Krajobrazowy Pasma Brzanki

– Popradzki Park Krajobrazowy

– Rudniański Park Krajobrazowy

– Tenczyński Park Krajobrazowy

– Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy

– Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

– Żywiecki Park Krajobrazowy

Podobne wpisy

Podział terytorialny województwa Małopolskiego

Łukasz Kurbiel

Ludność

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej