Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 24 maja 2013, 11:01:51
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Drugi weekend XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Drugi weekend XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Zabytki trzech szlaków: Dwory Małopolski, Krakowskiego Szlaku Techniki oraz Małopolskiej Trasy UNESCO, będzie można zwiedzać w kolejny weekend XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!

25 i 26 maja z pewnością warto odwiedzić znane już krakowianom, ale mniej popularne wśród turystów Muzeum Inżynierii Miejskiej, leżące na Krakowskim Szlaku Techniki. Będzie je można zwiedzać indywidualnie lub w towarzystwie przewodnika. Niewątpliwą atrakcją będzie zapewne możliwość zwiedzenia także najbliższej okolicy i poznania jej industrialnego dziedzictwa. Spacer po terenie zajezdni, gazowni i elektrowni przewidziano na sobotę (25 maja, godz. 12.30), tego samego dnia organizowany jest też spacer poświęcony architekturze przemysłowej tego rejonu, przełomu XIX i XX (godz. 16.00). Natomiast w niedzielę z muzeum wyruszy wycieczka zabytkowym autobusem, tzw. ogórkiem, która wiedzie przez wszystkie miejskie zabytki techniki (26 maja, godz. 11.00, 12.45, 14.30). W ramach tej trasy dla zwiedzających zostaną otwarte wspomniana już dawna gazownia (obecnie KSG sp. z o.o. w Tarnowie, Oddział Zakład Gazowniczy w Krakowie) oraz elektrownia (na co dzień siedziba TAURON Dystrybucja SA). Po obu obiektach organizowane będą oprowadzania, na które należy się wcześniej zapisać (rezerwacja w dniach 20–24 maja, mailowo: dnidziedzictwa@mik.krakow.pl lub tel.: 12 423 35 55).

Zupełnie inny charakter będzie miała wyprawa na szlak Dwory Małopolski. W Nawojowej Górze, położonej nieopodal Krzeszowic, na zwiedzających oczekuje malownicza willa rodziny Domańskich, w której zachowało się oryginalne wyposażenie domu, m.in. kuchnia w stylu zakopiańskim projektu Stanisława Witkiewicza czy meble sypialniane inspirowane motywami egipskimi. W Płazie znajduje się pałac rodziny Starzeńskich, otoczony parkiem, w którym można napotkać oryginalne gatunki roślin, takie jak tulipanowiec amerykański czy modrzew japoński. Podczas majowego weekendu będzie można zwiedzić część pomieszczeń pałacowych, w tym hol i wieżyczkę, z oryginalnie zachowanymi detalami. Obiekt ze względu na swoje aktualne przeznaczenie – Dom Pomocy Społecznej – nie będzie udostępniony do indywidualnego zwiedzania, ale co pół godziny organizowane będą oprowadzania (sobota i niedziela, 25–26 maja, godz. 10.00–17.00). Dwór Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym to kolejny zabytek, w którym będzie można obejrzeć zachowane wnętrza i elementy ich oryginalnego wyposażenia. Podobnie jak w Płazie, zwiedzanie gorzeńskiego dworu będzie możliwe tylko z przewodnikiem (sobota i niedziela, 25–26 maja, godz. 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00, 17.00).

Małopolska Trasa UNESCO to trzeci szlak, którego zabytki będzie można zwiedzać podczas dwóch weekendowych dni. Znajdujący się w Sękowej jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów Małopolski i Podkarpacia XVI-wieczny kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba Apostołów – po dziś dzień zachwyca artystów i zwiedzających swoją strzelistą sylwetką. W Lipnicy Murowanej, niegdyś średniowiecznym mieście, położonym na dawnym szlaku handlowym wiodącym z Krakowa na Węgry, stoi modrzewiowy kościół pw. św. Leonarda z XV wieku, który zachował się w prawie niezmienionym kształcie, harmonijnie wpisując się w naturalny krajobraz. Natomiast w lokowanej przez Kazimierza Wielkiego wsi Binarowa zwiedzić będzie można wzniesiony w XVI wieku jodłowy kościół pw. św. Michała Archanioła. Świątynia zachwyca niezwykłym bogactwem i kolorystyką niedawno odrestaurowanych malowideł ściennych, które szczelnie pokrywają całe jej wnętrze. Wszystkie wspomniane kościoły 10 lat temu zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

 

Więcej: www.dnidziedzictwa.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: wiadomości
 Zobacz jeszcze na: