Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 12 maja 2014, 20:49:15
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Wystawa Jedziemy do wód w Kamienicy Hipolitów

Wystawa Jedziemy do wód w Kamienicy Hipolitów

Słońce coraz mocniej świeci za oknem, dni robią się dłuższe, a my coraz częściej zastanawiamy się gdzie spędzimy urlop…to znak, że już niedługo zaczną się wakacje! Dlatego, żeby wprowadzić Państwa w ten wakacyjny klimat zapraszamy do Kamienicy Hipolitów na wystawę „Jedziemy do wód”.

Wystawa jest kolejną odsłoną cyklu Od frontu i od kuchni ukazujących aspekty życia mieszczańskiej rodziny. Prezentowana będzie w kameralnych wnętrzach Kamienicy Hipolitów, w sercu starego Krakowa. Na wystawie zostaną pokazane  sposoby spędzania wolnego czasu mieszkańców XIX-wiecznego Krakowa, ich przygotowania do podróży oraz najczęściej wybierane kierunki.

Z jednej strony będą to dalekie wyprawy wymagające żmudnych przygotowań, wielu walizek, pudeł, sakwojaży, do których pakowano ubiory na różne okazje, jak i inne niezbędne w podróży przedmioty. W XIX wieku szczególnie popularne stały się wyjazdy do miejscowości bogatych w wody mineralne, czyli do tytułowych „wód”. W zbiorach MHK znajdują się liczne pamiątki związane z miejscowościami uzdrowiskowymi, takie jak szklaneczki z nazwami miejscowości, czy kubki z lejkami stosowane w pijalniach wód mineralnych. Wszystkie te przedmioty zostaną zaprezentowane na wystawie.

Przełom XIX i XX wieku to czas szczególnie intensywnego rozwoju turystyki górskiej. Przyczyniło się do tego utworzenie w 1873 roku Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, którego głównym celem było propagowanie wycieczek górskich wśród badaczy, artystów oraz tych wszystkich, którzy chcieliby obcować z majestatycznym pięknem górskiej przyrody. Oznaczenie szlaków i budowa schronisk zwiększyła ich wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wypraw. W ślad za coraz szerszym udostępnianiem szlaków szło też badanie polskiej przyrody ożywionej i nieożywionej przy jednoczesnym pobudzaniu uczuć patriotycznych młodzieży i dorosłych. Postaramy się także zwrócić uwagę zwiedzających na znaczenie kolei, która odegrała istotną rolę w rozwoju turystyki; budowę dworców blisko górskich szlaków oraz w najważniejszych miejscowościach uzdrowiskowych.
 
Drugi z kierunków dawnych Krakowian to wycieczki nieco bliższe, za miasto - na Bielany, na Błonia, gdzie udawano się z wiklinowym koszem piknikowym pełnym jedzenia. Na wystawie będzie można zobaczyć w jakie gry towarzyskie i ruchowe grano podczas tych wyjazdów.

Wystawę będzie można zobaczyć w Kamienicy Hipolitów (plac Mariacki 3) od 15 maja do 10 sierpnia 2014. Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.mhk.pl . 

Wystawa „Jedziemy do wód”
Wernisaż 14 maja 2014, godz.17.00,
plac Mariacki 3,
Oddział MHK Kamienica Hipolitów,
Wystawa czynna: 15 V – 10 VIII  2014, środa - niedziela 10.00-17.30,
Bilety: 9 zł, 7 zł ulgowe, 5,50 zł (szkolny i grupowy), 18 zł rodzinny (2+2),
Środa: wstęp wolny
 
Kinga Śliwa 
dział promocji MHK
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: