Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 22 listopada 2013, 11:35:32
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Wakacyjna wycieczka na Kozi Wierch

Wakacyjna wycieczka na Kozi Wierch

Foto relacja z wejścia na Kozi Wierch, najwyższego szczytu leżącego w calości po polskiej stronie Tatr.  

Kozi Wierch to szczyt położony w Tatrach Wysokich. Jest najwyższą górą znajdującą się w całości na terenie Polski - liczy 2291 m n.p.m. Wznosi się w bocznej grani pomiędzy Doliną Gąsienicową a Doliną Pięciu Stawów Polskich. Wzdłuż grani tej poprowadzono szlak nazywany "Orlą percią" 

Po stronie północnej masyw opada stromo ścianami o wysokości sięgającej 210 m do Koziej Dolinki. Wysokie, 250-metrowe południowo-zachodnie ściany Koziego Wierchu i Kozich Czub opadają do Pustej Dolinki. Na wszystkich tych ścianach wytyczono wiele dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Na południowy wschód, do Doliny Pięciu Stawów Polskich opada łagodnie nachylone (ok. 30°), szerokie zbocze. 

Nazwa szczytu pochodzi od często pasących się na jej zboczach stad kozic, zwłaszcza na jego łagodniejszych, południowych stokach. Stosowana była ona od dawna przez pasterzy wypasających w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, pasterze z Doliny Gąsienicowej nazywali ten szczyt natomiast Czarnymi Ścianami (nazwa ta została później przesunięta przez turystów na sąsiedni szczyt). 

Po raz pierwszy drogę na Kozi Wierch (pierwsze odnotowane wejście) pokonał Eugeniusz Janota wraz z Maciejem Sieczką 17 sierpnia 1867 r. Jest prawdopodobne, że już dużo wcześniej na szczyt wchodzili z Doliny Pięciu Stawów Polskich pasterze i myśliwi. Zimowe zdobycie szczytu odnotowano 3 kwietnia 1907 r., należy ono do Mariusza Zaruskiego i Józefa Borkowskiego. 

Na szczyt prowadzą dwa szlaki turystyczne:

szlak turystyczny czerwony – znakowana czerwono Orla Perć z przełęczy Zawrat na Krzyżne (na odcinku Zawrat – Kozi Wierch od lipca 2007 r. ruch odbywa się wyłącznie w kierunku wschodnim z Zawratu w kierunku Koziego Wierchu).
  • Czas przejścia z Zawratu na Kozi Wierch: 3:10 h, z powrotem przejście zabronione
  • Czas przejścia z Koziego Wierchu na Krzyżne: 3:30 h, z powrotem 3:35 h
szlak turystyczny czarny – czarny znad Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich wzdłuż Szerokiego Żlebu. Czas przejścia: 1:30 h, ↓ 1 h 

Na szczyt można też wejść z Doliny Gąsienicowej (Koziej Dolinki) przez Kozią Przełęcz albo Żlebem Kulczyńskiego przez Przełączkę nad Buczynową Doliną. 

Wejście od Doliny Pięciu Stawów Polskich jest łatwe, od Żlebu Kulczyńskiego dość trudne, za to odcinek Orlej Perci łączący Kozi Wierch z Kozią Przełęczą jest bardzo eksponowany, technicznie trudny, wymaga szczególnej uwagi i należy do najtrudniejszych szlaków turystycznych w całych Tatrach.Podane czasy są jedynie orientacyjne. Ze względu na trudności techniczne czas przejścia w dużym stopniu zależy od kondycji i doświadczenia w wędrówkach wysokogórskich. W pewnych okresach problemem na Orlej Perci są zatory ludzkie spowodowane dużym ruchem turystycznym osób niedostatecznie przygotowanych na trudy tego szlaku. 

W zimie najłatwiejsze wejście na Kozi Wierch prowadzi zboczem opadającym do Doliny Pięciu Stawów Polskich; potrzebne są raki i czekan oraz umiejętność posługiwania się nimi. Zaleca się unikanie formacji wklęsłych z powodu zwiększonego ryzyka lawin (zwłaszcza w Szerokim Żlebie). Zimowe wejścia innymi drogami (łącznie z Orlą Percią) stanowią poważne wyprawy o charakterze taternickim.

Z rzadkich roślin występują na Kozim Wierchu turzyca tęga, turzyca Lachenala irogownica jednokwiatowa. 

Zdjęcia z wejście na szczyt, od strony Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Kościelec nad Czarnym Stawem Gąsienicowym:

 

Czarny Staw Gąsienicowy:

 

A to już Granaty ze szlaku na Kozią Przełęcz:

 

Kozia Przełęcz z Kozią Dolinką w tle:

 

Czerwony szlak na Orlej Perci - słynna drabinka w drodze na Zawrat:

 

I to na co czeka każdy turysta tatrzański - wspaniałe krajobrazy, tu Dolina Gąsienicowa:

 

Upragniony szczyt - Kozi Wierch (2291m n.p.m. ) - najwyższy "w pełni polski" szczyt oraz kulminacja Orlej Perci, widok na Dolinę Pięciu Stawów:

 

Kozi Wiech widziany z Szpiglasowego Wierchu (Fot. Łukasz Kurbiel, wykonane w innym dniu):

Zdjęcia Bartosz Twarowski, Łukasz Kurbiel

Polecamy również:

Szlak na Przeł. Szpiglasową  Schronisko nad Morskim Okiem

Dol. 5 Stawów Polskich

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: