Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 25 września 2013, 13:53:14
Autor: admin
Home » Menu Główne » Do poczytania » Różności » Kultura w nowym wymiarze! Nowy sposób na zwiedzanie małopolskich muzeów

Kultura w nowym wymiarze! Nowy sposób na zwiedzanie małopolskich muzeów

Od dziś każdy, bezpłatnie i z dowolnego miejsca na świecie, przez 24 godziny na dobę, może wirtualnie poznawać obiekty z 35 małopolskich muzeów. To wszystko dzięki Projektowi Wirtualne Muzea Małopolski, w ramach którego zdigitalizowano 700 obiektów muzealnych przygotowując je do publikacji na portalu o tej samej nazwie.  Strona projektu: http://muzea.malopolska.pl/

Na portalu Wirtualne Muzea Małopolski (muzea.malopolska.pl) można obejrzeć ponad 700 eksponatów z kolekcji 35 małopolskich muzeów: od egipskiego kartonażu z mumią kapłanki bogini Izydy, psa do zdejmowania butów, włosów solnych, naszywki z kombinezonu kosmicznego gen. Mirosława Hermaszewskiego po kajak ks. Karola Wojtyły. Wszystko to zdigitalizowane, już jesienią w 3D i 2D. Projekt WMM tworzy nową jakość w zakresie poznawania muzealnych eksponatów – są one dostępne na ekranie naszego komputera, tabletu lub smartfona. Bez wychodzenia z domu można przyjrzeć się z bliska m.in. Lajkonikowi krakowskiemu w stroju zaprojektowanym przez Stanisława Wyspiańskiego, Szałowi Władysława Podkowińskiego czy Światowidowi. Utworzona w ramach Projektu WMM Regionalna Pracownia Digitalizacji dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i technologii zeskanowała wielkogabarytowe oraz bardzo skomplikowane obiekty. Wirtualna prezentacja eksponatów pozwoli nam dokładnie je obejrzeć, obracając i przybliżając, a także poznać ich historię. Portal da użytkownikowi możliwość grupowania eksponatów i wyszukiwania dzięki odpowiednim filtrom, wskaże również muzeum, z którego pochodzi. Część obiektów dotąd przechowywana była w magazynach – teraz zostanie pokazana po raz pierwszy, np. meteoryt Vaca Muerta.

Eksponat widok w 3D

Kultura w nowym wymiarze

Projekt Wirtualne Muzea Małopolski jest wyjątkową inicjatywą w skali całego kraju, realizowany przez Małopolski Instytut Kultury i Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pokazuje obiekty z 35 małopolskich muzeów. Ponad 700 zdigitalizowanych eksponatów dostępnych na portalu WMM gwarantuje użytkownikom bezpłatny dostęp do dziedzictwa Małopolski o każdej porze i z każdego miejsca na świecie. Przedsięwzięcie zakrojone na tak szeroką skalę zapewnia Województwu Małopolskiemu pozycję lidera w zakresie wykorzystania nowych technologii w obszarze muzealnictwa i promocji dziedzictwa kulturowego. 

Muzeum inspiruje – co jeszcze nas zaskoczy?

Portal WMM to strona internetowa i aplikacja mobilna. Użytkownik, korzystając z tych rozwiązań, będzie mógł skanować fotokody obiektów i muzeów, przeglądać katalogi, tworzyć prywatne kolekcje dzieł sztuki, robić własne zdjęcia z eksponatami w 3D, przeglądać prezentacje tematyczne i grać w fabularną grę Obrońcy Czasu. Dla twórców portalu WMM od początku istotna była edukacja – w projekcie realizowana na wiele sposobów. Wirtualne Muzea Małopolski jako pierwszy portal muzealny w Polsce wykorzystują gamifikację do stworzenia innowacyjnej i atrakcyjnej formy kontaktu użytkowników z kulturą. Filmowe materiały edukacyjne udostępniane na portalu WMM będą również zachęcać do kreatywnego spędzania czasu: „Stawiając sobie za punkt wyjścia obiekt muzealny, będzie można przejść do bardzo konkretnego działania, do stworzenia przedmiotu inspirowanego obiektem z kolekcji, np. namiotu we własnym ogrodzie czy lampionu” – zapewnia Łucja Piekarska-Duraj z Małopolskiego Instytutu Kultury pracującego nad koncepcją projektu. Wirtualne Muzea Małopolski ułatwiają kontakt z dziedzictwem kultury, promują je, a jednocześnie ocalają od zapomnienia.

Mumia model 3D

Przeczytaj wywiad o tajnikach cyfryzacji i jej znaczeniu dla popularyzacji kulturowego bogactwa z ekspertami Regionalnej Pracowni Digitalizacji MIK >>>

***

„Wirtualne Muzea Małopolski” to innowacyjny projekt, realizowany w partnerstwie przez Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Lidera projektu, i Małopolski Instytut Kultury – Partnera i głównego realizatora projektu, w porozumieniu z 35 małopolskimi muzeami. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.

Portal „Wirtualne Muzea Małopolski” realizowany jest w oparciu o technologię wykonawcy firmy Comarch S.A. we współpracy z podwykonawcą MobileMS.

źródło: Materiały Prasowe

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: muzea