Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 03 marca 2014, 20:28:06
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Koncertowy marzec w Akademii Muzycznej W Krakowie

Koncertowy marzec w Akademii Muzycznej W Krakowie

 Marzec obfitować będzie w wydarzenia artystyczne przygotowane przez Akademię Muzyczną w Krakowie.

Już w sobotę 1 marcazapraszamy na godzinę 18:00 do Auli „Florianka” Akademii Muzycznej na Koncert kameralny, którego program wypełnią utwory autorstwa kompozytorów, których twórczość radykalnie różni się od siebie. Kompozycje Josepha Haydna i Andrzeja Panufnika wykonają pedagodzy naszej uczelni, doświadczeni i uznani kameraliści: Oriana Masternak – skrzypce, Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela, Lech Napierała – fortepian oraz Sławomir Cierpik – fortepian.

W niedzielę 2 marca o godzinie 18:00 w Filharmonii Krakowskiej będzie miał miejsce koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie, który ze względu na obsadę wykonawczą, lecz także nietuzinkowy program, zapowiada się na muzyczne wydarzenie miesiąca. Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej poprowadzi znakomity niemiecki dyrygent Alexander Liebreich, pełniący funkcję dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta NOSPR w Katowicach. Solistami w tym koncercie będą: skrzypek Piotr Tarcholik – na co dzień koncertmistrz NOSPR, altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka – związana z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz wiolonczelista Zdzisław Łapiński – rektor Akademii Muzycznej
w Krakowie. W wykonaniu orkiestry i solistów zabrzmią utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Karla Amadeusa Hartmanna oraz Richarda Straussa.

W środę 5 marca o godzinie 10:30 Katedra Fortepianu serdecznie zaprasza nauczycieli fortepianu szkół muzycznych I i II stopnia na spotkanie poświęcone problematyce wykonawczej dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wykład pt. „O interpretacji dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta” wygłosi światowej sławy austriacki pianista Maestro Paul Badura-Skoda.

Barokowa muzyka kameralna wypełni wnętrze Auli „Florianka” w sobotę 8 marca o godzinie 19:00. Orkiestrę KN poprowadzi Stanisław Krawczyński. Przy pozytywie zasiądzie Andrzej Białko. W programie znajdą się Koncerty organowe Georga Friedricha Haendla oraz Concerti grossi Arcangela Corellego.

Niedzielę 9 marca określić można w kalendarzu koncertowym Akademii Muzycznej dniem fortepianu. Odbędą się wówczas dwa koncerty, podczas których studenci (Joanna Sochacka, Natalia Kuźmicka, Eligiusz Skoczylas, Zhang Sihan, Agnieszka Kopeć oraz Wioletta Fluda)
z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej wykonają Koncerty fortepianowe Wolfganga Amadeusza Mozarta: G-dur KV 453, d-moll KV 466, Es-dur KV 482. Koncert o godzinie 12:00 poprowadzi Maciej Tworek, natomiast wieczorem o godzinie 18:00 dyrygować będzie Paul Badura-Skoda. Możliwość konfrontacji różnych wykonań tych samych utworów w jednym dniu
i w tym samym miejscu, którym będzie Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, stanie się
z pewnością niecodziennym i ciekawym doświadczeniem.

Koncert, który śmiało można określić „z mocnym zadęciem” odbędzie się w Auli Florianka we wtorek 11 marca o godzinie 18:00. Jego motywem przewodnim będzie puzon. Na scenie ujrzymy oktet puzonowy, w którego skład wchodzą studenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Młodzi adepci gry na tym instrumencie wystąpią wraz ze swoimi znakomitymi pedagogami: Zdzisławem
i Tomaszem Stolarczykami
, którzy oprócz działalności dydaktycznej współpracują m.in. z zespołem Golec uOrkiestra. W repertuarze koncertu znajdują sie zarówno transkrypcje utworów muzyki klasycznej, jak również kompozycje stworzone na taką obsadę. Zatem, nie przez przypadek koncert nosi nazwę „W blasku puzonu”

Polska muzyka kameralna wypełni w całości kolejny niedzielny wieczór 16 marca począwszy od godziny 18:00 w Auli „Florianka”. Wiolonczelista Jan Kalinowski wraz z pianistą Markiem Szlezerem oraz skrzypaczka Susanna Lussi-Coray przygotowali program zatytułowany „Andrzej Panufnik i polscy kompozytorzy emigracyjni” (Zygmunt Stojowski, Konstanty Regamey, Tadeusz Zygfryd Kassern, Szymon Laks, Aleksander Tansman  oraz Antoni Szałowski).

Początek wiosny Akademia Muzyczna przywita czterodniowym świętem wiolonczeli. Cykl koncertów zatytułowany „Krakowska Wiosna Wiolonczelowa” realizowany będzie w dniach 20-23 marca w Auli „Florianka” oraz w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie. Już pierwszego dnia, w czwartek 20 marca o godzinie 19:00, Katedra Wiolonczeli i Kontrabasu zaprasza na koncert o intrygującym tytule „Only cello”. Nieczęsto zdarza się, iż aparat wykonawczy stanowi aż 16 wiolonczel. Następnego dnia, również o godzinie 19:00, utwory na wiolonczelę
i fortepian zaprezentują we „Floriance” artyści z Włoch: Silvia Chiesa – wiolonczela oraz Maurizio Baglini – fortepian. Nieco inne oblicze ukaże wiolonczela w kolejnym festiwalowym dniu.
W sobotę 22 marca w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej o godzinie 19:00, Koło Naukowe Wiolonczelistów  przygotowało koncert pt. „Wiolonczela w innej perspektywie". Na jego program złożą się tanga Astora Piazzolli oraz muzyka jazzowa. Na zakończenie w niedzielę 23 marca w Auli „Florianka” o godzinie 19:00 koncert na zamknięcie „Krakowskiej Wiosny Wiolonczelowej” wykonają: wiolonczeliści – Zdzisław Łapiński oraz Jan Kalinowski z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W programie znajdą się dzieła polskich kompozytorów: Antoniego Stolpego, Andrzeja Panufnika i Krzysztofa Pendereckiego.

Koncertowy marzec zakończą, zgodnie z wieloletnią już tradycją, zapoczątkowaną przez prof. Elżbietę Stefańską - wieloletniego kierownika Katedry Klawesynu i Muzyki Dawnej - Dni Bachowskie, których dziewiętnasta edycja przypadnie w dniach od 23-30 marca. Dominantą koncertów będzie muzyka Carla Philippa Emanuela Bacha, którego 300. rocznicę urodzin świat muzyczny obchodzi w bieżącym roku.

Szczegóły programów wszystkich wydarzeń wraz z informacjami o sprzedaży biletów, lub
o bezpłatnym wstępie na niektóre z koncertów znajdują się na stronie internetowej Akademii Muzycznej w Krakowie www.amuz.krakow.pl

Zapraszamy również na https://www.facebook.com/amuz.krakow

 

Agnieszka Radwan-Stefańska
Biuro Promocji Artystycznej
Akademii Muzycznej w Krakowie

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: