Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 10 marca 2014, 20:08:41
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Górnictwo w sztuce? sztuka w górnictwie

Górnictwo w sztuce? sztuka w górnictwie

Wystawa „Górnictwo w sztuce – sztuka w górnictwie” zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich i prezentowana w Zamku Żupnym w Wieliczce od 7 marca do 15 czerwca 2014 r. przedstawia w szerokim aspekcie dzieła sztuki związane z różnymi dziedzinami górnictwa m.in. solnego, węglowego, naftowego oraz kruszcowego. 

Stare Góry, poz. II - Kopalnia Soli w Bochni, mal. W. Kasprzyk, wł. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka2

Eksponowane rysunki, akwarele, obrazy olejne, grafiki oraz rzeźby wykonane w drewnie, węglu i soli przenoszą odbiorcę w świat kopalni, pogrążony w półmroku i nieco tajemniczy, o swoistym kolorycie i ukrytym pięknie. Okazuje się, że podziemne miejsca pracy mogą stanowić źródło fascynacji, budzić podziw dla wysiłku ludzi prostych, a zarazem odważnych - stając się inspiracją dla artystów. 

Na ekspozycji zaprezentowane są nie tylko dzieła malarzy profesjonalistów Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Dudy-Gracza, ale także artystów-amatorów, m.in. Pawła Wróbla, Erwina Sówki, Ewalda Gawlika czy Władysława Lucińskiego - górników polskich kopalń, twórczo realizujących swoje wizje mimo braku artystycznego wykształcenia. Wyróżniającą się wśród nich postacią jest Teofil Ociepka - najwybitniejszy obok Nikifora polski prymitywista. Jego niezwykły obraz „Kopalnia”, zawiera obok typowej kopalnianej scenerii, zaskakujące wyobrażenia wielkich, fantastycznych potworów o jaszczurczych ciałach, nadając kompozycji baśniowy charakter z pogranicza jawy i snu. 

Warto podkreślić, że podziemny świat przemysłu i techniki stwarza swym tajemniczym i oryginalnym wizerunkiem nową jakość w artystycznym pojmowaniu rzeczywistości, w której człowiek i przyroda  tworzą harmonijnie pejzaż podziemnego piękna. 

Patronat medialny: TVP Kraków

Dwóch górników wielickich, mal. Alfons Długosz, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: