Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 09 września 2014, 18:34:10
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielickim Muzeum

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielickim Muzeum

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka ma to szczęście, że jego ekspozycje znajdują się  w obiektach wpisanych na Listę UNESCO – w kopalni soli od 1978 r., a w Zamku Żupnym od 2013 r.  Oba te miejsca można zobaczyć w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa 13 i 14 września 2014 r. w godz. 9.00 – 20.00. Wstęp wolny. 

Zamek Żupny, I poł. XVII w. - animacja 3D

Ciekawą historię zamku odsłonią przewodnicy (godz. 12.00 i 15.00), a precyzyjne animacje 3D Zamku Żupnego, zilustrują ich opowieść  o zmianach w wyglądzie obiektu. Pokażą one 4 fazy rozbudowy zamku zwracając uwagę na miejsca, których dziś już niestety nie zobaczymy np. średniowieczną kuchnię żupną, w której serwowano kiedyś potrawę z łap niedźwiedzich, reprezentacyjną salę z 24 portretami żupników, renesansowy wykusz z kaplicą Św. Stanisława w Zamku Północnym, okna z godłami królewskimi czy zegar na wieży, z której grą na dudach, a w XVII w. na trąbce wzywano do pracy. Warto dodać, że zegar założony przed 1518 r. był starszy od ratuszowego zegara w Krakowie.

Zobaczenie zamku z „lotu ptaka” umożliwi bogata w szczegóły makieta na dziedzińcu. Wykonana została przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych stąd opis w alfabecie Braille’a.

Co więcej w czasie imprezy będzie można z całą rodziną uczestniczyć w grze miejskiej „Szlakiem wielickich zabytków” (godz. 10.00 i 12.30). A specjalnie  z myślą o dzieciach przygotowane zostały warsztaty plastyczne inspirowane wystawą „Z teki artysty. Malarstwo Ewy Hoppe-Nowickiej” (godz. 11.00, 13.00, 15.00). 

W programie przewidziano też prezentację multimedialną „Muzeum Utracone - przywraca pamięć” (12.00, 14.00, 16.00), która ukazuje dobra kultury utracone w wyniku II wojny światowej. 

Oczywiście będzie też możliwość zobaczenia Trasy Muzeum  na III poziomie kopalni soli. Jedną z jej głównych atrakcji jest kierat polski z XVII w. (największa  na świecie górnicza maszyna z drewna), Róg Bractwa Kopaczy   z 1534 r. (róg tura oprawiony w srebro) czy kolejka turystyczna z XIX w. 

Rezerwacja prowadzona będzie w dniach 8-10 września wyłącznie telefonicznie:  12 278-58-49. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

Europejskie Dni Dziedzictwa są inicjatywą społeczną i edukacyjną, zapoczątkowaną decyzją Rady Europy w 1991 roku. Polska jest stałym  i aktywnym uczestnikiem od roku 1993.

Szczegółowy program: www.muzeum.wieliczka.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: