Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 23 lipca 2013, 11:12:43
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Dusza na dłoni, druga wystawa - tylko do czwartku

Dusza na dłoni, druga wystawa - tylko do czwartku

W ubiegły piątek w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” uroczystym wernisażem została otwarta kolejna wystawa z cyklu „Dusza na dłoni”.  Artyści z Gronia: Pani Maria Dudek oraz Państwo Janina i Jacek Walasowie, których prace mamy przyjemność prezentować przez najbliższy tydzień,  opowiedzieli o tym jak zaczęła się ich przygoda z rękodzielnictwem. 

Pani Maria Dudek  to kierownik Dziecięcego Zespołu Góralskiego ,, Zawaternik”i Zespołu Góralskiego ,,Ślebodni” z Leśnicy – Gronia, prezes Związku Podhalan Oddział Groń – Leśnica, wielokrotnie nagradzana w różnych dziedzinach związanych z kulturą Skalnego Podhala. Przygodę ze sztuką rozpoczęła w wieku dojrzałym, od kiedy to wolny czas może poświęcić na wyrażanie swojej fascynacji światem, radości życia poprzez  malowanie na szkle. Na obrazach możemy zobaczyć najchętniej przedstawiane przez Artystkę  Matki Boskie z Dzieciątkiem, postacie świętych, ale również scenki rodzajowe, zakorzenione w kulturze góralskiej: tańczących zbójników czy zaloty młodych górali. Barwne kwiaty są nieodłącznym, charakterystycznym  elementem każdego obrazu pędzla Pani Marii.  

Janina i Jacek Walasowie kontynuują rodzinną tradycję rękodzielnictwa, która od najmłodszych lat towarzyszyła Janinie. Wyrabiają ze skóry zarówno tradycyjne, opaski bacowskie, kierpce, torebki, jak również kształtują swój własny styl w dziedzinie krawiectwa artystycznego, idący z duchem tak bardzo dzisiaj popularnej, nowoczesnej mody folkowej inspirowanej sztuką Podhala.  Zakład kaletniczy, który prowadzą Walasowie bierze udział w miejscowych pokazach mody, a w 2011 roku w konkursie Miss Polonia Małopolski 2011 – Zakopane Fasion zaprezentowali swoją autorską kolekcję stylizowanych strojów. Na wystawie została zaprezentowana kolekcja malowanych w kwiaty, utrzymanych w regionalnym charakterze skórzanych torebek oraz przyciągające oko nie tylko kobiet,  stylowe kreacje.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wspaniałych prac Artystów z Gronia. Ekspozycja w Domu Ludowym będzie otwarta do 25 lipca, tradycyjnie już w godzinach od 10.00 do 20.00.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: