Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 10 listopada 2014, 18:56:15
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Prezentacja unikatowego obrazu Witkacego

Prezentacja unikatowego obrazu Witkacego

Unikatowy obraz Witkacego „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów” wreszcie będzie można obejrzeć. Muzeum Tatrzańskie zakupiło pracę za kwotę 250 tys. zł ze środków Województwa Małopolskiego i 14 listopada po raz pierwszy pokaże ją w swojej filii – w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza.

Podwójnych portretów pełnopostaciowych artysta namalował niewiele, a do naszych czasów zachowały się jedynie trzy z nich. Obraz przedstawiający dwoje dzieci zakopiańskiego lekarza Ludwika Fischera – Ludwika i Krystynę – na tle pejzażu z elementami architektury to jeden z najatrakcyjniejszych przykładów wykonanych przez Witkacego portretów w typie A. Portrety takie jak ten praktycznie nie pojawiają się na rynku sztuki. Zakup i włączenie dzieła do kolekcji Muzeum Tatrzańskiego, na którą składa się m.in. 85 pasteli i rysunków, a także kolekcja fotografii Witkacego, jest wyjątkowym wydarzeniem.

Stanisław Ignacy Witkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Powołana przez niego jednoosobowa Firma Portretowa wykonywała obrazy według zasad ściśle określonych w Regulaminie, pobierając honoraria według Cennika. Każdy z pięciu podstawowych typów portretów – oznaczonych wielkimi literami od A do E – podporządkowany był określonej konwencji i miał swoją cenę. „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów” spełnia wszelkie warunki przewidziane w Regulaminie Firmy Portretowej dla typu A. Dzieci narysowane są z werystyczną dokładnością, hiperrealistycznie. Fantastyczny pejzaż za ich plecami tworzy z kolei efekt surrealistyczny – opisuje pracę dr Anna Żakiewicz, wybitna witkacolożka.

Kolejnym czynnikiem decydującym o atrakcyjności dzieła nabytego przez Muzeum świadczy rzadko występujące u Witkacego użycie w kompozycji rozbudowanego fantastycznego krajobrazu w tle. Artysta niezbyt chętnie też portretował dzieci. Rangę obrazu dodatkowo podnosi fakt, że portretowane osoby należały do kręgu zakopiańskich znajomych Witkacego, nie była to więc typowa praca „na zamówienie”, jakich wiele powstało później w Firmie Portretowej. Praca była do tej pory publicznie pokazywana tylko 2 razy. Ostatnio ćwierć wieku temu. Przez 89 lat pozostawała w rodzinie Fischerów.

Fischerowie byli mocno związani z Zakopanem, a także ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Dziadek sportretowanych dzieci – Ferdynand Tabeau – miał na przełomie XIX i XX wieku pierwszą w Zakopanem aptekę. W budynku, w którym się mieściła swoją pierwotną siedzibę miało później Muzeum Tatrzańskie. To właśnie Ferdynand Tabeau wsparł finansowo słynną podróż na Antypody Bronisława Malinowskiego, w której badaczowi towarzyszył Witkacy. Obaj panowie byli częstymi gośćmi Ferdynanda w jego domu przy Krupówkach, o czym często wspomina Malinowski w swoich dziennikach.

Unikalny obraz zakupiono od syna sportretowanego Ludwika Fischera w ramach obchodów 125-lecia Muzeum Tatrzańskiego. Uzupełni on cały czas rozwijaną przez Muzeum kolekcję prac Witkacego. Zakup sfinansowano ze środków Województwa Małopolskiego. Oficjalna prezentacja portretu będzie miała miejsce 14 listopada.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Portret dwojga dzieci – Krystyna i Ludwik Fischerowie”, 26 X 1925, pastel/papier beżowy, 109,5 x 99 cm, sygn. l.d. NP, 2P, NP2, P,NP1, 3P/1925 26 / X / Ignacy Witkiewicz

Wernisaż 14 listopada 2014, godz. 19:00, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego), ul. Zamoyskiego 25, Zakopane. Wieczór uświetni występ Sebastiana Karpiela-Bułecki z przyjaciółmi z zespołu Zakopower.

www.muzeumtatrzanskie.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: