Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 21:18:15
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Muzea i Galerie » Dom Rodzinny Ojca Świętego JPII

Dom Rodzinny Ojca Świętego JPII

W kwietnu 2014 r. zakończyła się gruntowa przebudowa muzuem w Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II. Nowa ekspozycja mieści się na czterech kondygnacjach wadowickiego muzeum i jest w pełni nowoczesną, multimedialną, interaktywną ekspozycją ukazującą różne aspekty i etapy życia oraz dorobku Papieża Polaka. Jest to zarazem pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie.

Wystawa mieści się w domu, w którym Karol Wojtyła urodził się i mieszkał z rodziną przez pierwsze 18 lat swego życia. Budynek ten został wcześniej pozyskany przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazany Archidiecezji Krakowskiej w celu zorganizowania tu nowego muzeum. Dzięki środkom unijnym, a także dzięki wsparciu współzałożycieli muzeum, w latach 2010–2013 budynek został dostosowany do projektu nowej wystawy autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów. W roku 2014 działalność muzeum wspiera także Grupa Azoty S.A.

Wadowicka ekspozycja pozwala zwiedzającym wędrować u boku Ojca Świętego przez najważniejsze momenty Jego życia, skłoni do refleksji, ale także zapozna z atmosferą przedwojennych Wadowic i historią pontyfikatu papieża. Wartość historyczna i sentymentalna wielu pozyskanych eksponatów z pewnością zachęci pielgrzymów do ciągłego przypominania sobie i głębszego poznawania osoby Jana Pawła II.

Wystawa w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zaprojektowana jest na kilku płaszczyznach:

-          biograficznej - skupiającej się na życiu i sylwetce Ojca Świętego,

-          edukacyjnej - opartej o konkretne aspekty jego nauki

-          i religijnej. 

Fot. Andrzej Wiktor

„Ścieżkami wielkiego papieża“

Ekspozycja stanowi istotne miejsce na pielgrzymkowym szlaku „ścieżkami wielkiego papieża“, a Muzeum jest ważnym punktem nie tylko na trasie turystycznej od Krakowa z Łagiewnikami i Wieliczką przez Kalwarię Zebrzydowską do Oświęcimia, ale również na pielgrzymkowej mapie Europy.

Oprócz ekspozycji stałej Muzeum planuje także wystawy czasowe o szerokim zakresie tematycznym, przedsięwzięcia edukacyjne i integracyjne różnych środowisk – ponadregionalnych, ponadpaństwowych, interdyscyplinarnych, a także wspieranie działalności naukowej m.in. poprzez organizację konferencji, sympozjów, seminariów.

Fot. Andrzej Wiktor - fragmet ekspozycji Mała Ojczyzna

Działalność Muzeum

Muzeum, dzięki swemu szerokiemu zakresowi działalności, ma szansę stać się pierwszym w Polsce interaktywnym ośrodkiem zachowującym dorobek Jana Pawła II, współpracującym z licznymi, rozproszonymi po całym świecie, izbami pamięci, muzeami i centrami myśli papieskiej.

Nowa placówka, jako miejsce otwarte, będzie też przestrzenią spotkań i dyskusji w duchu dobrze rozumianej tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Planowana jest organizacja warsztatów dla młodzieży, wieczorków literackich, a także spektakli teatralnych i prezentacji filmowych.

Rezerwacje biletów: tel. 33 823 35 55, e-mail: rezerwacja@domjp2.pl

Szczegóły na www.domjp2.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Wadowice, ul. Kościelna 7, 34-100

Telefon: +48 33 823 35 55

www: www.domjp2.pl

E-mail: muzeum@domjp2.pl

 

 Zobacz jeszcze na: