Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 07 czerwca 2013, 10:08:02
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Wyspiański na Mogilskim II - finalizacja prac

Wyspiański na Mogilskim II - finalizacja prac

Największa mozaika kamienna w Polsce, ułożona w najkrótszym czasie i z udziałem największej liczby osób poowstaje  na Rondzie Mogilskim w Krakowie. Wyspiański na Mogilskim II to wspólna akcja Urzędu Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Pracowni Lubosza Karwata. Jej pomysłodawczynią jest: Małgorzata Jantos, a autorem projektu Lubosz Karwat. Wydarzenie rozpoczęło się 1 czerwca (sobota) i zakończy się jutro. 

Rondo Mogilskie jest szare i smutne, potrzebuje estetycznego ożywienia” – mówi Malgorzata Jantos, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa i pomysłodawczyni akcji. „Chciałabym, aby Rondo stało się atrakcyjną galerią sztuki pod niebem. Po mozaikach przyjdą następni artyści proponujący inne techniki. Na razie, podczas ubiegłorocznej akcji, powstał niewielki kawałeczek galerii. Cieszy mnie, że w ubiegłym roku mieszkańcy miasta zareagowali tak entuzjastycznie. Przyszło ich tylu, że przerosło to nasze oczekiwania. To dowód na to, że ludzie chcą brać udział w akcjach, którymi oswajają przestrzeń wokół nich – dodaje.

Akcja Wyspiański na Mogilskim II jest kontynuacją trwającej cztery dni akcji Wyspiański na Mogilskim 2012. Wzięło w niej udział ponad 800 osób. Interesujący jest sposób, w jaki dokonał się dialog społeczny, jak udało się zaangażować ludzi. Wydawało nam się, że to mieszkańcy najczęściej korzystający z przejścia będą brali udział w projekcie. Każdy mógł przyjść i stworzyć fragment mozaiki na ścianie. Jednak okazało się, że przychodzili ludzie z różnych stron Krakowa. Mieszkańcy udowodnili, że popierają akcję. Pomysł okazał się udany i teraz go kontynuujemy – podsumowuje Małgorzata Jantos.

Wyspiański na Mogilskim II

Mozaika będzie miała 93 m długości i od 60 do 100 cm wysokości. Będzie ułożona techniką bezpośrednią, co oznacza, że każdy kawałek mozaiki będzie ręcznie docinany zgodnie z projektem, a następnie przyklejany bezpośrednio na powierzchni muru. 

źródło: http://www.biurofestiwalowe.pl/

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







 

 Zobacz jeszcze na: