Najnowsze tematy:
Muzeum Auschwitz-Birkenau opublikowało na swoich stronach internetowych lekcję dotyczącą niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jest to dobry sposób na poznanie historii obozu, dla osób, które nie mogą odwiedzić Auschwitz-Birkenau osobiście lub chcą poszerzyć swoją wiedze na ten temat.
Pierwsza lekcja "Auschwitz - obóz koncentracyjny i zagłady" składa się z kilku części. Początek lekcji dotyczy założenia obozu oraz jego rozbudowy. W kolejnych częściach można dowiedzieć się o różnych grupach więźniów i ich oznaczaniu. Następnie przedstawione zostały warunki egzystencji w obozach, m.in. warunki mieszkaniowe i sanitarne, wyżywienie, odzież, praca w obozie, porządek dnia, kary, egzekucje, "Szpitale" dla więźniów czy eksperymenty. Kolejna część dotyczy zagłady i zawiera rozdziały dotyczące m.in. komór gazowych i krematorium, radykalizacji procesu zagłady, selekcji, rabunku mienia, maskowania zbrodni, Sonderkommanda, liczby ofiar KL Auschwitz oraz zakończenie akcji zagłady w Auschwitz, ewakuacja i wyzwolenie obozu.
Lekcja jest prawdziwym kompendium wiedzy, znajdują się tam najważniejsze fakty i daty, historyczne zdjęcia, mapy, relacje filmowe i dźwiękowe, schematy oraz ćwiczenia dydaktyczne
Lekcja jest dotępna na stronie: http://pl.auschwitz.org/lekcja/1/
KL Auschwitz był niemieckim, nazistowskim obozem koncentracyjnym, który istniał w latach 1940-1945. Jego pierwszymi więźniami byli Polacy. Początkowo oprócz nich w obozie znalazła się także niewielka grupa Żydów i Niemców; ci ostatni pełnili z reguły funkcje w nadzorze obozowym. W kolejnych latach osadzani byli tam również więźniowie innych narodowości. Od 1942 r. najbardziej liczną grupą kierowaną do KL Auschwitz stali się Żydzi, oni też stanowili największą grupę ofiar. Duże grupy więźniów i ofiar stanowili również Polacy, Romowie i sowieccy jeńcy wojenni.
Źródło: http://pl.auschwitz.org/lekcja/1/
Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.