Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 17 września 2013, 13:37:17
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Muzea i Galerie » Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem to jedno z najstarszych muzeów w Polsce położone przy samych Krupówkach. Można w nim poznać historię, budowę i kulturę Tatr oraz Podhala. 

Historia

Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się w roku 1888 w gronie przyjaciół Tytusa Chałubińskiego, którzy chcieli uczcić jego zasługi jako odkrywcy wartości leczniczych Zakopanego. W tym celu powołali Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Jednym z zadań Towarzystwa było szukanie środków, sposobów urządzenia i rozwoju muzeum. W roku 1892 Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego doprowadziło do budowy własnej siedziby. Stało się to możliwe dzięki darowiźnie spadkobierców Tytusa Chałubińskiego, którzy ofiarowali Towarzystwu parcelę budowlaną.


We wnętrzu


Gmach i wystawy

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego to cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza (elewacja) i Franciszka Mączyńskiego (projekt techniczny). W gmachu Muzeum Tatrzańskiego znajdują się wystawy stałe: historyczna, etnograficzna i przyrodnicza. Wystawa historyczna wprowadza w historię Podhala. Pokazuje pierwsze ślady pobytu człowieka na na Podhalu i przybliża tworzenie się osadnictwa na Podhalu. Mozna zobaczyć rozwój Zakopanego od małej góralskiej wioski pod Tatrami do "stolicy sportów zimowych". Pierwsze piętro gmachu zajmuje wystawa "Przyroda Tatr". Dotyczy ona historii badań geologicznych w Tatrach i genezy powstania masywu górskiego Tatr. Znajdują się tu 2 mapy plastyczne - Tatr oraz Pienin. Przedstawiono tu też rośliny i zwierzęta spreparowane i przedstawione w nowoczesnej oprawie plastycznej. Zwiedzanie wystawy etnograficznej rozpoczyna się od imitujących wnętrze chałupy podhalańskiej izb "czarnej" i "białej". Wystrój pomieszczeń pozwala wyobrazić sobie, jak w połowie XIX w. mieszkała niezbyt zamożna rodzina góralska. W gablotach zaprezentowano też m.in. rzeźbę, ceramikę, instrumenty muzyczne oraz dawny i współczesny strój podhalański.

Filie muzeum

  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanym,
  • Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem,
  • Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich w Zakopanem,
  • Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem,
  • Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie,
  • Dwór Tetmajerów w Łopusznej,
  • Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze,
  • Zagroda Sołtysów w Jurgowie,
  • Skansen szałasów pasterskich w Jurgowie.

Ciekawostki

- W muzeum znajduje się Biblioteka i czytelnia Muzeum Tatrzańskiego czynna jest od wtorku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.

Stoisko sprzedaży wydawnictw muzealnych i pocztówek na 1. piętrze czynne jest w godzinach otwarcia Muzeum.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: ul. Krupówki 10, Zakopane

Godziny Otwarcia: środa - sobota 9:00 - 17:00, niedziela 9:00 - 15:00

Ceny Biletów: normalny 7,00 zł, ulgowy 5,50 zł

www: http://www.muzeumtatrzanskie.pl/

 

 Zobacz jeszcze na: