Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 04 grudnia 2013, 15:05:25
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Muzea i Galerie » Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie założono w 1998 roku a swą działalność wystawienniczą zainaugurowało w marcu 1999 r. wystawą „Cracovie automobile. Początki motoryzacji w Krakowie”. Powstało z inicjatywy miłośników historycznych tramwajów pragnących uchronić od zniszczenia nie użytkowane już wozy tramwajowe, dokumenty i urządzenia ilustrujące rozwój komunikacji publicznej w Krakowie. Muzeum mieści się w budynkach najstarszej krakowskiej zajezdni tramwaju konnego i elektrycznego. Zbiory muzealne koncentrują się przede wszystkim na zachowaniu polskiego dziedzictwa technicznego. 

Zbiory usystematyzowane są według następującego podziału tematycznego:
- Historia komunikacji zbiorowej w Krakowie.
- Dzieje polskiej motoryzacji.
- Inżynieria miejska.
- Techniki odtwarzania dźwięku i obrazu.
- Techniki gospodarstwa domowego.
- Techniki biurowe.
- Rzemiosło i przemysł.

Szczególnym obszarem zainteresowania Muzeum jest historia krakowskiej inżynierii miejskiej a wyjątkową wartość historyczna posiadają tramwaje, autobusy i pojazdy techniczne poruszające się kiedyś po Krakowie. 

Wystawy stałe muzeum:

„Z dziejów polskiej motoryzacji”

Jedna z niewielu stałych ekspozycji w kraju, która prezentuje historyczne polskie samochody i motocykle. Wsyawionych zostało około 30-tu pojazdów oraz akcesoria motoryzacyjne. Pojazdy prezentowane są odwiedzającym w grupach tematycznych: polskie syreny, warszawy z Żerania, prototypy, motocykle i skutery....

„Krakowskie drukarstwo XV – XX wiek”

Wystawa znajdująca się w XIX-wiecznej hali tramwaju konnego. Można tutaj zobaczyć bogatą historię krakowskiego drukarstwa. Na wystawie pokazane jest jak zmieniały się techniki stosowane przez drukarzy na przestrzeni lat. Oddzielna część przeznaczona jest na przeprowadzanie zająć edukacyjnych oraz pokazów związanych z produkcją papieru i historycznymi technikami drukarskimi. 

„Tramwaje na Wawrzyńca”

Wystawa pokazuje rozwój sieci tramwajowej oraz taboru w Krakowie, począwszy od czasów uruchomienia  pierwszej linii tramwaju konnego w 1882 roku aż do czasów współczesnych. W zabytkowej hali zajezdni tramwajowej, z 1913 roku, zobaczyć można najcenniejsze historyczne wozy tramwajowe, m.in.: zrekonstruowany wagon letni tramwaju konnego z 1882 r., wagon silnikowy normalnotorowy, jeden z dwudziestu produkowanych na zamówienie w Sanoku dla Krakowskiej Spółki Tramwajowej w latach 1912 – 1914,  wagon  SN2  z 1939 r. (Sanok),  PN2 z 1938 r. Zobaczyć można również przedmioty  związane z  wyposażeniem historycznych wagonów. 

„Wokół koła”

Wystawa interaktywna, której główny cel stanowi nauka poprzez zabawę. Znajduje się tutaj 30 stanowisk interaktywnych. Urządzenia teksty oraz ciekawostki dotycza koła i ukazują szeroką skalę jego zastosowania w działalności ludzkiej. 

 

źródło: http://www.mimk.com.pl/ 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: ul. św. Wawrzyńca 15, 31- 060 Kraków

Telefon: +48 12 421 12 42 wew.100 /rezerwacja 42 112 42 wew. 136

Ceny Biletów: Bilet normalny: 8 zł Bilet ulgowy: 5,50 zł bilet rodzinny: 24,00 zł Wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania stałych ekspozycji muzealnych. Wystawę "Wokół koła" w każdy dzień tygodnia zwiedza się odpłatnie.

www: www.mimk.com.pl

E-mail: muzeum@mimk.com.pl

 

 Zobacz jeszcze na: