ZabytkiZwiedzanie

ZOO w Krakowie

Ogród Zoologiczny w Krakowie otwarto 6 lipca 1929 roku. Można w nim zobaczyć 260 gatunków (ok 1500 sztuk) zwierząt. Jednak już dużo wcześniej w mieście można było podziwiać egzotyczne zwierzęta m.in w zwierzyńcu na Wawelu. 

Historia

W średniowiecznym Krakowie, podobnie jak w innych ówczesnych stolicach istniały menażarie i zwierzyńce królewskie. Pierwsze źródła dotyczące dzikich zwierząt trzymanych w Krakowie pochodzą z 1406 roku, kiedy to do miasta sprowadzono parę lwów z Florencji. We wspomnianym wcześniej zwierzyńcu na Wawelu przebywały m.in. małpy, wielbłądy, lwy, lamparty i wiele gryzoni. Jednak wraz z przeniesieniem stolicy z Krakowa do Warszawy przez króla Zygmunta III Wazę doszło do upadku zwierzyńca. Następnie w XVIII i XIX wieku powstawały zwierzyńce w różnych miejscach Krakowa, np. w Parku Krakowskim (w 1895 r., zlikwidowany po kilku latach)

Idea utworzenia ogrodu zoologicznego w Lasku Wolskim zrodziła się w 1927 roku. Na pomysł wpadli działacze Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Przyrodniczego im. Mikołaja Kopernika – inż. Wincenty Wober, dyrektor Kazimierz Maślankiewicz, Leon Holcer i dr Karol Łukaszewicz. Zanim powstało Krakowskie ZOO, od roku 1926 istniała w Lasku Wolskim tzw. Bażantarnia. Zgodnie z nazwą, była to hodowla bażantów, przy której jakiś czas trzymano także inne zwierzęta.  Miejsce pod przyszłe ZOO wybrano na polanie w środkowej części lasu, na wzniesieniu (345 m n.p.m.). W roku następnym przygotowano teren, zbudowano klatki i woliery, w których umieszczono pierwszych skrzydlatych i czworonożnych mieszkańców.

Ogród Zoologiczny w Krakowie otwarto uroczyście 6 lipca 1929 roku w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. W dniu otwarcia ogród liczył 94 sztuki ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 sztuk gadów. Były to głównie zwierzęta fauny rodzimej, ale eksponowano również okazy tak egzotyczne jak małpy. 

W czasie II wojny światowej Krakowskie ZOO znajdowało się pod administracją niemiecką, a niektóre zwierzęta zostały przetransportowane do niemieckich ogrodów. 

W 1963 roku utworzono samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Rozpoczął się okres rozbudowy i przebudowy ZOO.

ZOO obecnie

W roku 1975 obszar ogrodu powiększono do 15 ha. (dziś 17 ha) Stanowisko dyrektora objął dr Józef Skotnicki, który rozpoczął proces modernizacji wybiegów, klat i schronów dla zwierząt. Obecnie ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim, znanym na całym świecie, uczestniczącym aktywnie w międzynarodowych programach hodowlanych. Posiada 260 gatunków (ok 1500 sztuk) zwierząt. ZOO w Krakowie odwiedza rocznie ponad 300 tys. osób. 

W ZOO można oglądać m.in. wielkie koty (m.in. lew, tygrys, pantera śnieżna, rysia, jaguara), antylopy, zebry, wielbłądy, słonie, uchatki, pingwiny, żyrafy, wydry, ptaki (m.in. orły, strusie, kondory, sępy), gady i płazy. 

W ZOO funkcjonuje mini zoo gdzie można m.in pogłaskać kuce, osły, świnki morskie czy króliki. 

 

 

Podobne wpisy

Wodospad na Łomniczance

Łukasz Kurbiel

Cerkiew św. Michała Archanioła w Bielicznej

Łukasz Kurbiel

Cerkiew w Przysłupie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej