Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 17 września 2013, 13:14:53
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Inne » ZOO w Krakowie

ZOO w Krakowie

Ogród Zoologiczny w Krakowie otwarto 6 lipca 1929 roku. Można w nim zobaczyć 260 gatunków (ok 1500 sztuk) zwierząt. Jednak już dużo wcześniej w mieście można było podziwiać egzotyczne zwierzęta m.in w zwierzyńcu na Wawelu. 

Historia

W średniowiecznym Krakowie, podobnie jak w innych ówczesnych stolicach istniały menażarie i zwierzyńce królewskie. Pierwsze źródła dotyczące dzikich zwierząt trzymanych w Krakowie pochodzą z 1406 roku, kiedy to do miasta sprowadzono parę lwów z Florencji. We wspomnianym wcześniej zwierzyńcu na Wawelu przebywały m.in. małpywielbłądylwylamparty i wiele gryzoni. Jednak wraz z przeniesieniem stolicy z Krakowa do Warszawy przez króla Zygmunta III Wazę doszło do upadku zwierzyńca. Następnie w XVIII i XIX wieku powstawały zwierzyńce w różnych miejscach Krakowa, np. w Parku Krakowskim (w 1895 r., zlikwidowany po kilku latach)

Idea utworzenia ogrodu zoologicznego w Lasku Wolskim zrodziła się w 1927 roku. Na pomysł wpadli działacze Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Przyrodniczego im. Mikołaja Kopernika – inż. Wincenty Wober, dyrektor Kazimierz MaślankiewiczLeon Holcer i dr Karol Łukaszewicz. Zanim powstało Krakowskie ZOO, od roku 1926 istniała w Lasku Wolskim tzw. Bażantarnia. Zgodnie z nazwą, była to hodowla bażantów, przy której jakiś czas trzymano także inne zwierzęta.  Miejsce pod przyszłe ZOO wybrano na polanie w środkowej części lasu, na wzniesieniu (345 m n.p.m.). W roku następnym przygotowano teren, zbudowano klatki i woliery, w których umieszczono pierwszych skrzydlatych i czworonożnych mieszkańców.

Ogród Zoologiczny w Krakowie otwarto uroczyście 6 lipca 1929 roku w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. W dniu otwarcia ogród liczył 94 sztuki ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 sztuk gadów. Były to głównie zwierzęta fauny rodzimej, ale eksponowano również okazy tak egzotyczne jak małpy. 

W czasie II wojny światowej Krakowskie ZOO znajdowało się pod administracją niemiecką, a niektóre zwierzęta zostały przetransportowane do niemieckich ogrodów. 

W 1963 roku utworzono samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Rozpoczął się okres rozbudowy i przebudowy ZOO. 

ZOO obecnie

W roku 1975 obszar ogrodu powiększono do 15 ha. (dziś 17 ha) Stanowisko dyrektora objął dr Józef Skotnicki, który rozpoczął proces modernizacji wybiegów, klat i schronów dla zwierząt. Obecnie ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim, znanym na całym świecie, uczestniczącym aktywnie w międzynarodowych programach hodowlanych. Posiada 260 gatunków (ok 1500 sztuk) zwierząt. ZOO w Krakowie odwiedza rocznie ponad 300 tys. osób. 

W ZOO można oglądać m.in. wielkie koty (m.in. lew, tygrys, pantera śnieżna, rysia, jaguara), antylopy, zebry, wielbłądy, słonie, uchatki, wydry, ptaki (m.in. orły, strusie, kondory, sępy), gadły i płazy. 

W ZOO funkcjonuje mini zoo gdzie można m.in pogłaskać kuce, osły, świnki morskie czy króliki. 

Karminie zwierząt:

słonie 11.00 i 13.00
uchatki patagońskie 10.00 i 14.00
tygrys 13:00

Dojazd

ZOO znajduje się przy ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14

Ogród jest oddalony od centrum Krakowa o 8 km. Można tu dotrzeć w około 15 minut autobusem MPK nr 134 spod budynku dawnego hotelu Cracovia.

W tygodniu: od poniedziałku do piątku istnieje możliwość dojazdu na parking niestrzeżony przy głównej bramie ZOO, po uiszczeniu opłaty za wjazd na teren Lasu Wolskiego:
(wjazd samochodu osobowego - 15 zł, wjazd oznakowanego samochodu inwalidy - 5 zł, wjazd mikrobusu - 30 zł, wjazd autokaru - 50 zł)

W sobotę i dni świąteczne obowiązuje zakaz wjazdu do Lasu Wolskiego. Pojazdy należy pozostawić na parkingu oddalonym od ZOO o ok.1 km (koszt 15 zł); dojście do ZOO ścieżką spacerową pod górę przez las, dojazd busem lub autobusem MPK.
Osoby niepełnosprawne, podróżujące oznakowanymi samochodami mają możliwość wjazdu na parking bezpośrednio przy ZOO przez cały tydzień.

Zobacz naszą galerię zdjęć zwierząt krakowskiego ZOO>>>

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: al. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14

Godziny Otwarcia: Kasa ZOO czynna jest codziennie-również w niedziele i święta od godziny 9.00 do 17:30. Zwiedzanie do 18.30.

Ceny Biletów: - bilet normalny - 18 zł - bilet ulgowy - 10 zł - roczny bilet wstępu - 200 zł - dzieci do lat 3 wstęp wolny

 

Tagi: co zwiedzac
 Zobacz jeszcze na: