Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 21 listopada 2013, 13:01:10
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Zobacz i usłysz Kraków, czyli muzeum naprawdę dla wszystkich

Zobacz i usłysz Kraków, czyli muzeum naprawdę dla wszystkich

Wystawa  „Kraków – czas okupacji 1939 – 1956” w oddziale Fabryka Schindlera dostępna dla widzów niewidomych i niesłyszących. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, a także pierwsza próba stworzenia  udogodnień dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu do wystawy narracyjnej w Krakowie. Premiera udostępnionej ekspozycji odbędzie się 26 listopada 2013 roku, początek o godzinie 17.00.

Więcej o Fabryce Schindlera >>>

 

Podczas inauguracji zaprezentujemy wybrane fragmenty pracy wykonanej w przeświadczeniu, że kultura to wartość uniwersalna, łącząca ludzi bez względu na wiek, pochodzenie czy wykształcenie, a muzeum jest miejscem opowieści i dialogu o mieście, przestrzenią, która uczy, bawi, ale też zaprasza wszystkich do interakcji z wystawą i innymi uczestnikami. 

 Trasa zwiedzania dla niewidomych i niedowidzących została udostępniona poprzez audiodeskrypcję w formie plików mp3, które można pobrać ze strony internetowej na telefon lub odtwarzacz mp3. Każdy z audiodeskrypcyjnych tekstów składa się z dwóch części – opisu sali lub konkretnego eksponatu oraz opisu merytorycznego prezentowanego na wystawie zagadnienia.  Podczas zwiedzania wystawy osoby niedowidzące i niewidome będą mogły również skorzystać z materiałów tyflograficznych, czyli wypukłych modeli ułatwiających odtworzenie w wyobraźni wybranych elementów ekspozycji. 

Dla osób niesłyszących i niedosłyszących Muzeum przygotowało wideo tłumaczenia (na język migowy) oraz napisy do wybranych prezentacji multimedialnych i filmów, a także opracowało przewodnik po dźwiękach wystawy, które tworzą jej integralną część, a bez których jej odbiór jest niepełny. 

Ekspozycja w Fabryce Schindlera okazała się przestrzenią niezwykle wymagającą, trudną do przełożenia na język audiodeskrypcji. Autorzy nie opisali jedynie pojedynczych eksponatów i artefaktów. Stworzyli nową narracyjną trasę muzealną, starając się oddać w jak najpełniejszy sposób przestrzeń wystawienniczo-scenograficzną, która nie tylko opowiada o okupowanym mieście lecz również w bardzo silny sposób poprzez obraz i dźwięk oddziałuje na emocje widzów.  Często wydaje nam się, że wzrok jest jedynym i najważniejszym zmysłem niezbędnym w odbiorze otaczającego świata. Jednak słuchając audiodeskrypcji można odkryć jak wiele umyka nam przez pobieżne oglądanie naszego otoczenia. Dlatego zapraszamy do korzystania z tekstów AD nie tylko osoby z niepełnosprawnością wzroku, ale każdego. 

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od kilku lat prowadzi zajęcia z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu w ramach programu edukacyjnego „Muzeomania”. Udostępnienie ekspozycji w Fabryce Schindlera jest kolejnym, naturalnym krokiem podjętym z myślą o oddawaniu kultury osobom z dysfunkcją sensoryczną. 

Udostępnienie wystawy zostało wykonane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa we współpracy z Fundacją „Kultura bez Barier” i Fundacją Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” w ramach projektu Muzeum „Poza Ciszą i Ciemnością” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2008 roku Fundacja Kultura bez barier realizuje projekty dążące do pełnego włączenia osób wykluczonych, w tym głównie niepełnosprawnych w rytm życia kulturalnego i społecznego, poprzez udostępnianie wystaw muzealnych, spektakli teatralnych, filmów dla osób niewidomych i niedosłyszących, a także organizację szkoleń i warsztatów dla muzealników i przewodników. Do tej pory Fundacja współpracowała między innymi z Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Chopina w Warszawie, Zamkiem Królewskim oraz Muzeum Narodowym w Warszawie, a także tworzyła warszawski Tydzień Kultury Niepełnosprawnych. W 2012 roku przedstawiciele Muzeum Historycznego uczestniczyli w przygotowanym przez Fundację szkoleniu dla przewodników miejskich i muzealnych dotyczącym udostępniania wystaw a także turystycznych tras miejskich osobom z dysfunkcją słuchu i wzroku. W 2013 roku Muzeum rozpoczęło współpracę z Fundacją w ramach programu „Muzeum poza ciszą i ciemnością” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz więcej zdjęć z Fabryki Emalia Oskara Schindlera >>>

Udostępniając wystawę w Fabryce Schindlera Muzeum Historycznie wpisuje się w światową tendencję, która ma na celu umożliwienie jak najpełniejszego uczestnictwa w kulturze osobom z różnymi dysfunkcjami. Od kilku lat Muzeum prowadzi zajęcia dla osób niewidomych i niesłyszących w ramach programu edukacyjnego Muzeomania, między innymi w Starej Synagodze, Kamienicy Hipolitów, w Fabryce Schindlera. Oferta muzealna jest wciąż rozbudowywana, wzbogacana i udoskonalana. Od 2013 roku wychodzimy też poza mury naszej instytucji poprzez organizację zajęć plenerowych w ramach programu "Kraków naprawdę dla wszystkich", kierując się przekonaniem, że obszarem naszych działań jako muzeum miejskiego są nie tylko wystawy czasowe i stałe ale przestrzeń całego miasta, jego historia oraz założenie urbanistyczno-architektoniczne. W spotkaniach uczestniczą zarówno osoby niepełnosprawne jak i sprawne, wspólnie poznając historię i zabytki miasta oraz ucząc się nawzajem wzajemnej komunikacji. Liczymy, że zakończony obecnie projekt jest pierwszym krokiem do dostosowania przestrzeni MHK do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wzbogacenia oferty edukacyjnej.

W projekcie „Muzeum poza ciszą i ciemnością” uczestniczyło trzech pracowników muzeum – Katarzyna Bury, Elżbieta Lang oraz Bartosz Heksel, którzy przygotowali teksty audiodeskrypcji. Wszystkie prace na bieżąco były konsultowane ze specjalistami z ramienia Fundacji Kultury Bez Barier, Robertem Więckowskim, Anną Żurawską, Izabelą Künstler.

Do tej pory w Krakowie podobne przedsięwzięcia podejmowało Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Manggha, Muzeum Narodowe, nigdy jednak nie przystosowano dla potrzeb osób niepełnosprawnych stałej wystawy narracyjnej.

Źródło: Mat. Prasowe
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!