ZabytkiZwiedzanie

Zamek królewski w Niepołomicach

W jasne, księżycowe noce, zamkowe komnaty nawiedza zjawa w białej, zwiewnej sukni, ze sznurem pereł. To błąkający się po krużgankach niepołomickiego zamku duch Barbary Radziwiłłówny, która przeżyła tu najszczęśliwsze chwile swojego życia z ukochanym Zygmuntem Augustem i w tym miejscu zakończyła swoje krótkie życie.

Historia zamku

Niepołomicki zamek został wzniesiony w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego i nazywany jest nazywany jest „drugim Wawelem”. Dwa wieki później obiekt zburzono i wzniesiono nowy, zlecając realizację przedsięwzięcia słynnemu królewskiemu architektowi i rzeźbiarzowi – Santi Gucciemu. W wyniku budowy powstała wspaniała renesansowa rezydencja ze ślicznymi arkadowymi krużgankami, zdobiącymi dziedziniec. Obiekt pełnił rolę bazy wypadowej dla królów i magnatów, lubujących się w łowach w pobliskiej puszczy niepołomickiej. Tak było do roku 1800, kiedy to w zamku wybuchł pożar. Zamek odbudowano, jednocześnie obniżając o jedno piętro i przekształcając w koszary wojskowe. Kolejne lata były dla budowli łaskawe, jedynie wycofujące się w czasie II wojny światowej niemieckie wojska wysadziły magazyn amunicji, niszcząc w ten sposób jeden z narożników. W nienaruszonym stanie przetrwały do naszych czasów piękne renesansowe detale architektoniczne, zdobiące dziedziniec, okna, bramę, komnaty. W roku 1991 rozpoczęła się gruntowna odbudowa zamku, a jej efekt najlepiej oceńcie sami, do czego serdecznie zachęcam. Na ścianach wokół zamkowego dziedzińca można obejrzeć zdjęcia dokumentujące wygląd zamku i jego poszczególnych elementów przed odbudową – to bardzo ciekawy dokument. Można zwiedzać – dziedziniec i krużganki samodzielnie i bezpłatnie, wnętrza z przewodnikiem i za opłatą. We wnętrzach obecnie mieści się hotel, centrum konferencyjne, restauracja.

Ogrody królowej Bony

Nieopodal zamku znajdują się, założone przez królową Bonę, słynne ogrody włoskie. To w tym miejscu królowa, miłośniczka łowów, będąc w zaawansowanej ciąży, spadła z konia spłoszonego przez zwierzynę. W wyniku upadku przedwcześnie urodziła syna – Olbrachta – który żył tylko kilka chwil. Kto wie, jak potoczyłyby się losy Jagiellonów i Polski, gdyby Olbracht przeżył. Nieopodal zamku, w tej feralnej okolicy, którą jak na ironię Bona bardzo lubiła, kazała założyć wspomniane ogrody. Miejsce tragicznego upadku do dziś nosi nazwę Posyna.

Duch Barbary Radziwiłłównej

W rezydencji przebywała również Barbara Radziwiłłówna, która bardzo lubiła niepołomicki zamek i doskonale się w nim czuła. I ona i król Zygmunt August uważali go zresztą za kolebkę swojego uczucia. Nie jest tajemnicą, że obie królowe nie darzyły się sympatią, a złośliwe plotki dworzan, mówiące o tym, że Bona chce otruć swoją synową,  napawały Barbarę lękiem. Wkrótce młoda królowa zmarła. Zdania historyków, co do miejsca jej śmierci, są podzielone – jedne źródła podają Kraków, inne Niepołomice. Zrozpaczony król polski Zygmunt August, po śmierci żony wyjechał na Litwę i nigdy już nie powrócił. Na znak niewymownego żalu do końca życia nosił żałobne szaty.

Barbara Radziwiłłówna kochała perły i miała ich wiele, a najpiękniejsze otrzymała od swojego ukochanego Zygmunta. Pojawiając się w zamkowych krużgankach jako zjawa, w księżycowej poświacie, widywana jest ze sznurem pięknych pereł, jakby na wspomnienie swojej wielkiej miłości i szczęścia, jakie przeżyła w murach tej budowli.

Czakram

Podobno w podziemiach najstarszej części zamku znajduje się magiczny kamień tzw. czakram. To ponoć przywieziony przez Kazimierza Wielskiego z wawelskiej kaplicy kawałek magicznej skały. Posłużył on jako kamień węgielny pod budowę niepołomickiej warowni.

Zamek dziś

W 1991 r. zamek stał się własnością Gminy Niepołomice, i przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych. Po kilku latach prac odzyskał dawna świetność. Dziś zamek otwarty jest dla gości i turystów. Mieści się w nim muzuem oraz hotel i centrum konferencyjne. W komnatach zamkowych powstaje ponadto Muzeum Przyrodnicze wykorzystujące eksponaty myśliwskie oraz łowieckie i zbiory Włodzimierza Puchalskiego.

Ponadto Centrum Kultury „Zamek” organizuje recitale, koncerty, spektakle, pokazy rycerskie, wystawy. W zamku ma też swoją siedzibę chór Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu w Niepołomicach „Cantata”.

 


Autor: Grażyna Kubiak zwiedzanie, to jej pasja i sposób na oderwanie się od codzienności. Chętnie dzieli się z Szanownymi Zwiedzaczami tym, co w zwiedzaniu bliższych i dalszych zakątków urzeka ją najbardziej. Jako zdeklarowany Zwiedzacz (nie tylko) Zamkowy przedstawia na swojej stronie www.zwiedzaczzamkowy.blog.onet.pl różne ciekawe miejsca, nie tylko zamki.

Podobne wpisy

Hala Łabowska

Łukasz Kurbiel

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej

Łukasz Kurbiel

Rusinowa Polana

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej