Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 23 maja 2013, 12:03:52
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki świeckie » Zamek Andrychowski

Zamek Andrychowski

Zamek Andrychowski nazywany również Pałacem Bobrowskich to położony w centrum Andrychowa dwór z XVII wiekuotoczony parkiem ze stawem. Miejsce to choć nie pełni dziś funkcji turystycznych przyciąga uwagę ciekawą architekturą oraz malowniczym połozeniem w parku obok miejskiego stawu.

Historia

Dwór murowany zbudował najpewniej Marian Przyłęcki, właściciel klucza wieprzowskiego, który w 1 połowie XVII w. przeniósł do Andrychowa swoją siedzibę z Wieprza. Dwór miał charakter obronny: otaczały go 3 stawy oraz fosa (staw od strony rynku został zasypany w 1875 roku).

W budynku odbył się jeden ze zjazdów Konfederacji Barskiej. W 1756 roku dwór stał się własnością rodziny Ankwiczów herbu Abdank. Hrabiowie Bobrowscy w XIX wieku poszerzyli istniejący dwór o 2 skrzydła nadając mu kształt podkowy. Główne wejście usytuowano od północy ponieważ tam wytyczono gościniec.

Nazwa "Zamek" występuje w oficjalnych dokumentach już w roku 1761. Nazwa ta związana jest z pierwotnym obronnym charakterem tego miejsca. Dwory takie były powszechnie budowane przez zamożną szlachtę, zachowując schemat średniowiecznych, małych założeń zamkowych o zredukowanym programie budowlanym.


Zamek Andrychowski z boku, fot. Bartosz Twarowski


Architektura

Klasycystyczny, parterowy, murowany dwór jest podpiwniczony, przykrywają go niskie dachy siodłowe. Obecnie na planie podkowy. Część środkową zdobi portyk z czterema kolumnami doryckimi i trójkątnym frontonem w którym znajdują się herby: "Jastrzębiec" Bobrowskich i "Poraj" rodziny Męcińskich z których pochodziła żona Stefana Bobrowskiego. Od tyłu posiada wydatny ryzalit. Okna duże, półkolisto zamknięte lub prostokątne. Od południowego zachodu znajduje się narożnikowa baszta.

Ciekawostki

- Obok dworu wolnostojący budynek powozowni, obecnie wykorzystany jako lokal gastronomiczny.

- W andrychowskim zamku mieści się obecnie Izba Regionalna, gromadząca w swych zbiorach pamiątki i eksponaty obrazujące historię ziemi andrychowskiej, Obok znajduje się galeria "PASJA", w której organizowane są wystawy prac lokalnych twórców, w jednym ze skrzydeł pałacu mieści się siedziba Towarzystwa Miłośników Andrychowa, a także muzyczny "Klub pod Basztą".

  

Źródła:

- http://miasteria.pl/miejsce/palac-bobrowskich-w-andrychowie.html

- http://www.andrychow.info.pl/andrychow-atrakcje-turystyczne/29-andrychow-historia-zabytki/117-klasycystyczny-palac-bobrowskich-andrychow

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: