Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 10 lipca 2013, 12:24:26
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » "Zabawki ludowe" wystawa w Muzeum im. Władysława Orkana

"Zabawki ludowe" wystawa w Muzeum im. Władysława Orkana

Wstawa w Muzeum im. Władysława Orkana ukazuje całokształt wytworów ludowej twórczości przeznaczonej dla najmłodszego odbiorcy. Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych naszego muzeum, które tworzyło kolekcję zabawki ludowej od lat 70. XX wieku także w ramach konkursu na zabawkę ludową zorganizowaną w 1966 r.

Największą część kolekcji stanowi zabawka jarmarczno – odpustowa wytwarzana masowo przez zabawkarzy z okolic Żywca. Tam w XIX wieku działał prężnie największy w tej okolicy ośrodek zabawkarski, którego wyroby sprzedawane były na jarmarkach w całym regionie. Drewniane konie, karety, kolybki, karuzele, taczki, oraz barwne stryszawskie ptaszki zachowały swój pierwotny wygląd dzięki tradycyjnym metodom wyrobu, które dziedziczyły kolejne pokolenia zabawkarzy.

Oprócz tego zaprezentowano także zabawki wytwarzane przez samych rodziców m. in. ciekawy rower zjazdowy, figurki zwierząt i ludzi, lalki z gałganków i różnorodne bawidełka. A także miniatury świata dorosłych – naczynia i sprzęty gospodarskie.

Osobną grupę stanowią zabawki wytwarzane na potrzeby wsi przez zdolnych konstruktorów, którzy potrafili wyczarować z drewna ruchome, nieraz bardzo rozbudowane formy. Przodowali w tym twórcy ludowi z Poręby Wielkiej oraz Łopusznej.

Trzecią część wystawy stanowią zabawki tzw. samoróbki - wykonywane przez same dzieci w ramach wolnego czasu np. podczas pasienia. Zwykle były to zabawki wykonane z części roślin: piszczałki z wierzby, pistolety z bzu, łuki, świstawki z trawy, liści, wiatraczki ze słomy, proce z kija, panny z maku, itp.

Do aranżacji wystawy wykorzystano elementy scenografii należące do Teatru Lalek Rabcio. Podczas organizacji wystawy starałyśmy się działać zgodnie z zasadą recyklingu (maksymalizacją ponownego wykorzystania tych samych materiałów, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów).

Kuratorki wystawy: Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk

Wstęp wolny, 

Rabka-Zdrój, ul. Sądecka 6

Więcej o Muzeum Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju >>>

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: