Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 30 czerwca 2014, 20:15:51
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Z teki artysty.Malarstwo Ewy Hoppe-Nowickiej

Z teki artysty.Malarstwo Ewy Hoppe-Nowickiej

Muzeum Żup Krakowskich zaprasza na wystawę malarstwa Ewy Hoppe-Nowickiej, którą można oglądać w wielickim Zamku Żupnym od 27 czerwca do 14 września 2014 r.

Zamieszkała koło Wieliczki artystka, od czasu uzyskania dyplomu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1983 r. była wyróżniana nagrodami i stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jej najnowsze prace warto zobaczyć, aby odnaleźć widoki obiektów związanych z architekturą górniczą Wieliczki. W ciekawej technice kolaży, powstałych z fragmentów blach, zespawanych prętów czy zadrukowanych  i malowanych arkuszy, wyłaniają się industrialne pejzaże wież szybowych z prawdziwym  gąszczem kratownic i rusztowań.

Malarka proponuje także wspaniałą, wizualną podróż w różne rejony Morza Śródziemnego, przedstawione przez pogodne w nastroju krajobrazy. Słoneczne miasteczka, wyspy i gaje oliwne, impresjonistyczne w sposobie uchwycenia ulotnej chwili, zachwycają bogactwem rozświetlonych i wibrujących barw. Farby kładzione są grubo i śmiało, z celowym zamiarem ukazania malarskiej materii i z wyraźną przyjemnością tworzenia.  Niech nie zwiedzie nas efekt "niewykończonej” faktury obrazów olejnych. Proces ich powstania był długi. Rodziły się z nakładania kolejnych warstw i licznych przemalowań w dążeniu do uchwycenia idealnej kompozycji. Ich wyraz zaświadcza o afirmacji życia, ale także powrocie do korzeni tworzenia "sztuki dla sztuki‟.

Wystawa  „Z teki artysty” prezentuje około 40 prac z lat 2005-2014, z których zdecydowana większość powstała w dwóch ostatnich latach. Obejmuje kilka cykli malarskich, m.in.  „Wieliczka” (kolaże na drewnie), „Blisko Wieliczki” (pastele). Widoki  z Prowansji, Langwedocji, Chorwacji, Dalmacji  i Czarnogóry są malowane w technice olejnej, mieszanej i akrylami, tworząc: „Miasta”, „Wyspy”, „Gaje oliwne”, „Oliwki”. Ewa Hoppe-Nowicka wyciągnęła głęboką naukę z osiągnięć dziewiętnastowiecznych impresjonistów oraz późniejszych awangard artystycznych. Stworzyła swój własny język opisywania otaczającego świata. Jej rzeczywistość zbudowaną z rytmicznych powtórzeń, często uproszczonych i zgeometryzowanych motywów drzew, domów, dachów czy kratownicowych konstrukcji naprawdę warto odkryć aby... pozwolić się im uwieść. Dostrzec urodę nie tylko śródziemnomorskich impresji, ale także - mniej oczywistą - wśród kopalnianych nadszybi Wieliczki.

Kurator wystawy: Klementyna Ochniak-Dudek

 Patronat medialny:  Radio Kraków, TVP Kraków

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: