Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 26 marca 2014, 19:46:54
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Wystawa: Świat Lajkonika. Konik na świecie.

Wystawa: Świat Lajkonika. Konik na świecie.

Najnowsza wystawa „Świat Lajkonika. Konik na świecie” została poświęcona jednemu z najbardziej znanych i lubianych symboli Krakowa- Lajkonikowi.  Ze względu na jego lokalny- krakowski charakter jak i ogólny, symboliczny wymiar rytuału tańca człowieka na sztucznym koniku prezentowana będzie w dwóch oddziałach MHK.

Stanisław Andrasz w roli Lajkonika w czasie poczęstunku przed siedzibą Urzędu Miasta, fot. Wiesław Tomaszkiewicz, Kraków, 1954-1957, wł. Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, nr inw. MHF 21397/I

W oddziale w Domu Zwierzynieckim (ul. Królowej Jadwigi 41) zaprezentowany zostanie „Świat Lajkonika”, część poświęcona tradycji pochodu Lajkonika w Krakowie. Ta część wystawy jest kolejną z cyklu wystaw prezentujących krakowskie i zwierzynieckie tradycje, opowiada legendę związaną z pochodem ubranego w egzotyczny strój jeźdźca, który co roku w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała przemierza tanecznym krokiem krakowskie ulice. W sposób chronologiczny zostanie przedstawiona historia osób i miejsc związanych z dziejami tego widowiska: od pierwszych wzmianek z I połowy XVIII dotyczących wspierania finansowego włóczków, towarzyszących Konikowi Zwierzynieckiemu, przez siostry Norbertanki poprzez kolejne lata jego historii sięgającej aż XXI wieku. Przedstawione opisy zostaną zilustrowane posiadanymi przez MHK obrazami (min. „Pochód” Michała Stachowicza z 1816-17), grafikami a także bogatą kolekcją fotografii.  Przedstawione zostaną również sylwetki osób związanych z Obchodem Konika Zwierzynieckiego: członkowie rodziny Mycińskich, rodziny Glonków oraz poczet kolejnych osób wcielających się w postać Lajkonika. Na wystawie będzie można ponadto zobaczyć przykłady krakowskiej sztuki ludowej, w której pojawia się motyw Konika Zwierzynieckiego.    

Natomiast ekspozycja „Konik na świecie” prezentowana w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) będzie miała charakter bardziej uniwersalny. Pokazane zostaną przykłady z całego świata przedstawiające rytuał tańca z konikiem, który jest powszechnie spotykany wśród ludów rolniczych w porze wiosennej. W tym celu wypożyczono zabytkowe lub wciąż wykorzystywane kostiumy oraz konstrukcje koników z innych placówek muzealnych lub ich przedstawienia plastyczne i fotografie, np.  „Fine Lady” z Banbury Museum (W.Brytania), „Obby Oss” z Padstow Museum (W. Brytania), „Botzerössli” Museum Appenzell (Szwajcaria), „Chevaux frux” z Le Musée du Vieil Aix (Francja), „Els cavallets” Olot (Hiszpania), Kuda Lumping Museum Fatahillah Jacarta (Indonezja). Ponadto zaprezentowane zostaną stroje z Japonii, Indii i Rumunii.  Na wystawie będzie można także zobaczyć najbardziej znany krakowski strój Lajkonika, zaprojektowany w 1904 roku przez wybitnego artystę Stanisława Wyspiańskiego.

Wystawę można oglądać w Pałacu Krzysztofory od 28 marca do 31 sierpnia 2014, natomiast w oddziale Dom Zwierzyniecki od 28 marca do 26 października 2014.

Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.mhk.pl

Kurator wystawy: Andrzej Szoka

Ceny biletów:

„Konik w świecie” (Oddział Pałac pod Krzysztofory):

bilet normalny  - 9,00 zł,

bilet ulgowy – 6,00 zł

bilet szkolny, grupowy   - 5,00 zł,

bilet rodzinny  - 18,00 zł.

„Świat Lajkonika” (Oddział Dom Zwierzyniecki):

bilet normalny  - 6,00 zł,

bilet ulgowy – 4,00 zł

bilet szkolny, grupowy   - 3,00 zł,

bilet rodzinny  - 12,00 zł.

Bilet zakupiony na wystawę czasową w Oddziale Pałac pod Krzysztofory upoważnia
do bezpłatnego zwiedzenia wystawy w Domu Zwierzynieckim - w terminie do dnia
26 października 2014 r.

Wystawa czasowa w Oddziale Dom Zwierzyniecki  udostępniana jest bezpłatnie w środy.

Na wystawie czasowej w Oddziale Pałac pod Krzysztofory nie obowiązuje dzień bezpłatnego wstępu.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: