Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 21 lutego 2014, 21:19:46
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Wystawa - Sól na świecie w fotografii

Wystawa - Sól na świecie w fotografii

            Kopalnie soli przyciągają coraz więcej turystów, ale obok nich istnieją inne solne atrakcje: saliny nadmorskie, warzelnie czy słone jeziora. Dzięki fotografiom prezentowanym na wystawie „Sól na świecie w fotografii” można zobaczyć jak niezwykły i różnorodny jest solny świat. Najlepiej oddaje go jedna z opinii zwiedzających – „Oglądanie tej wystawy to uczta dla oczu”. 

            Wystawa „Sól na świecie w fotografii”, zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, ukazuje ponad 140 konkursowych fotografii i jest to podróż w przestrzeni obu Ameryk , Afryki, Australii, Azji i Europy, ale nie tylko… to także podróż w czasie, bo metody pozyskiwania soli są często bardzo stare. 

            Każdego zwiedzającego zatrzymuje na dłużej coś innego. Jednych Afrykańczycy wycinający kostki solne z dna jeziora w Etiopii, transportowane później przez wielbłądy do miejsca ich sprzedaży. Innych postacie, których ciała są pokryte kryształkami soli (Madagaskar). Nie można też przejść obojętnie obok fotografii pokazującej Etiopczyka  liżącego bryłkę soli. Jego ciemna skóra kontrastuje z białym i jak widać smacznym minerałem (El Sod w Etiopii). Inne fotografie pokazują, że do odparowania wody z solanki wystarczy kawałek tkaniny i drewniana konstrukcja, na której formuje się rodzaj zbiornika. (Gwinea). Swoją odmiennością zachwyca Maras w Peru, malowniczy krajobraz pokazuje tarasowo ułożone solne zbiorniki na stokach góry. Warto dodać, że salina ta słynie z produkcji soli już od czasów Inków.         

            Na wystawie prezentowane też  są  kopalnie  soli:  Altaussee w Austrii,  Salina-les-Bains we Francji, Zipaguira w Kolumbii, Bernburg w Niemczech, Turda w Rumunii, Hampton Corner w USA,  Winsford w Wielkiej Brytanii, a w Polsce:  Wieliczka, Bochnia, Kłodawa oraz Polkowice-Sieroszowice z gigantycznymi komorami i pracującymi w nich maszynami. Fotografie te dają możliwość porównania ich z wielicką kopalnią. 

            To tylko niektóre z przykładów ujęć niezwykłych solnych miejsc, których pełną gamę można zobaczyć na wystawie „Sól na świecie w fotografii”, która można zwiedzać do 31.03.2014. www.muzeum.wieliczka.pl 

            Na konkurs wpłynęło  391 fotografii pokazujących 76 solnych miejsc z 34 krajów. (Australia, Austria, Boliwia, Chile, Chorwacja, Cypr, Czad,  Dania, Etiopia, Francja, Grecja, Gwinea, Hiszpania, Indie, Indonezja, Izrael, Jordania, Kanada, Kolumbia, Madagaskar, Niemcy, Peru, Polska, Republika Południowej Afryki,  Rosja,  Rumunia, Senegal, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Tunezja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy).

Wystawa czynna jest do 31 marca 2013 r. w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na III poziomie kopalni soli. 

Skład jury: Paweł Pierściński – przewodniczący, Inez Baturo, Czesław Czapliński, Jan Zych, Artur Grzybowski. 

NAGRODY: 

I nagroda: Agnieszka Meissner (Polska), W kraterze powulkanicznego jeziora El Sod, Etiopia


II nagroda: Tristan Zilberman (Francja), Salina Menebe, Ampataka, Madagaskar

 

III nagroda: Marek Drabik (Polska), Kopalnia Soli „Wieliczka”, Polska 


WYRÓŻNIENIA: 

Piotr Strzeżysz (Polska), Salar de Uyuni, Boliwia

 

Siniša Uštulica (Chorwacja), Salina Nin, Chorwacja

 

Bogumił Krużel (Polska), Kopalnia Soli „Wieliczka”, Polska 


ORGANIZATOR

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka 

PATRONAT HONOROWY
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Polska Organizacja Turystyczna 

PATRONAT MEDIALNY
FOTO, TTG, Stowarzyszenie Mediów Polskich,  Wiadomości Turystyczne, Poznaj Świat,

Wirtualna Polska, TVP Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski na Wyspach Brytyjskich

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA
RMF Classic

 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: