Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 16 sierpnia 2013, 14:11:04
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Wodospad na Łomniczance

Wodospad na Łomniczance

Wodospad na potoku Łomniczanka ma około 3 metrów wysokości i 7 metrów długości. Tuż obok znajdują się źródła wód mineralnych, których smak może skosztować każdy gość. Nie bez przyczyny od lat trwają zabiegi by rozpocząć produkcję wody minieralnej "Łomniczanka".

Wodospad na potoku Łomniczanka spadając ze stromo nachylonej ławicy piaskowca potok tworzy wodospad o wysokości około 3 metrów i długości około 7 metrów. U jego podstawy znajduje się kocioł eworsyjny o głębokości do półtora metra. Możliwe jest, że próg wodospadowy zostanie kiedyś rozczłonkowany wzdłuż spękań ciosowych przez erozyjne działanie wody, która już teraz spływa trzema strugami. Obszar chroniony pomnikiem przyrody od 1982 roku.


Wodospad, fot. Karina Twarowska


Poniżej wodospadu znajdują się źródła wód mineralnych typu szczaw z zawartością głównie jonów wodorowęglanowych, wapniowych i magnezowych. To właśnie w w okolicach Łomnicy stwierdzono największą liczbę źródeł tych szczaw. Kilka źródeł jest ujętych i wykorzystywanych przez mieszkańców. 

Wzdłuż dolnej części Łomniczanki prowadzi droga. Wzdłuż części górnego biegu Łomniczanki, (od Pomnika Pamięci) prowadzi niebieski szlak turystyki pieszej.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: