Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 07 marca 2016, 11:35:18
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Muzea i Galerie » Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w Willi Koliba

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w Willi Koliba

Willa ,,Koliba" to pierwszy dom zaprojektowany i zbudowany w stylu zakopiańskim. Budynek wraz z wyposażeniem zaprojektował w latach 1891-2 Stanisław Wyspiański, a ufundował jego przyjaciel etnograf Zygmunt Gnatowski. Budowlę wzniesiono w latach 1892-3 rękoma zakopiańskich rzemieślników. Również wyposażenie willi Witkiewicza wykonali górale. 

Dziś w zabytkowym XIX wiecznym budynku, jednym z niewielu który przetrwał w prawie niezmienionym stanie na Podchalu mieści się filia Muzeum Tatrzańskego. W Muzeu Stylu Zakopianskiego bo tak nazywa sie placówka można poczuć klimat czasów gdy Zakopane i Podchale odkrywała bohema artystyczna wiążąc swe losy i inspirujac się prostym, stylowym zyciem górali.

 W budynku podziwaić można wspaniale zachowane orginalne wnetrza z wyposażeniem zaprojektowanym przez Stanisława Wiitkiewicza który przez dłuższy czas dopuki pozwalało mu na to zdrowie mieszkał i tworzył pod Tatrami. Można tu równiez podziwiać takie perełki jak zaprojektowany przez Witkiewicza serwis kawowy ze srebra, zdobny rozetkami i ornamentyką góralska. 

Zobacz więcej zdjęć z Willi Koliba >>>

Kilka pieców kaflowych wieńczą postaci głowy niedźwiedzia- króla gór. W budynku można podziwiać wnetrza w stylu zakopiańskim zaranżowane przez nieżyjącego już niestety artystę Władysława Hasiora. Jednym z nich jest jadalnia udekorowana zbiorami etnograficznymi przyjaciela Witkiewicza Zygmunta Gnatowskiego który wytrwale zbierał je pod koniec XIX wieku po góralskich chałupach ratujac od zapomnienia. Sam Witkiewicz zaprojektował proste wyposażenie wnetrz w których gośćił całą ówczesna elitę literacko artystyczną. W tych przedmiotach można odkryć prawdziwą fascynację artysty folklorem i życiem mieszkańców Podhala. Wielka gratką dla odwiedzających są zebrane tu portrety artysty autorstwa całej śmietanki malrzy polskich z przełomu XIX i XX wieku z Jackiem Malczewskim na czele. 

Niezwykłą jest równiez kolekcja karykatur ówczesnych znanych autorstwa Kazimierza Sichulskiego który na przełomie stuleci sportretował min. Marszałka Piłsudzkiego, Stefana Żeromskiego czy Jerzego Żuławskiego. Izba Skarbów zaprasza do odwiedzenia tego niezwykłego i noszacego piętno Zakopanego którego już teraz nie ma miejsca.

Zobacz więcej zdjęć z Willi Koliba >>>

Więcej o muzeum www.muzeumtatrzanskie.pl

Tekst i zdjęcia ze współpracującej z nami strony www.izbaskarbow.pl
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Zakopane, ul. Kościeliska 18

Telefon: tel. 18-20-136-02

Godziny Otwarcia: środa - sobota 9:00 - 17:00, niedziela 9:00 - 15:00

Ceny Biletów: bilet normalny 7,00 zł, bilet ulgowy 5,50 zł

www: www.muzeumtatrzanskie.pl

 

 Zobacz jeszcze na: