Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 17 marca 2014, 17:42:12
Autor: admin
Home » Menu Główne » Do poczytania » Różności » Weekend w Szczawnicy

Weekend w Szczawnicy

Szukacie ciekawego miejsca na weekend w Małopolsce? Zakopane jest dla was zbyt turystyczne a Kraków zatłoczony? Nie wiecie gdzie jechać? Wybierzecie się do Szczawnicy!

Historia uzdrowiska

Szczawnica to przepięknie położone uzdrowisko, którego nazwa wywodzi się od kwaśnych wód zwanych szczawami. Leży w dolinie potoku Grajcarka - prawym dopływie Dunajca, pomiędzy Pieninami a pasmem Pradziejowej w Beskidzie Sądeckim. Takie położenie sprawia, że nie brakuje tu atrakcji na spędzenia wolnego czasu przez cały rok.

Miejscowość ma swoją długą historię a pierwsze wzmianki  pochodzą z 1413 r. Jednak prawdziwy rozwój Szczawnicy nastąpił w XIX wieku. Wtedy to miasto weszło w posiadanie rodziny Szalayów. Po śmierci Stefana Szalaya uzdrowisko przejął w 1839 r. jego syn Józef Szalay, który uważany jest za twórcę uzdrowiska. Zbudował pierwsze łazienki, wystawił nowe budynki zdrojowe i pensjonaty, rozszerzył  Park Zdrojowy oraz wybudował kaplicę zdrojową.  W 1876 r. przekazał  uzdrowisko krakowskiej Akademii Umiejętności.  Na początku XX w. uzdrowisko kupił hr. Adam Stadnicki i dalej je rozwijał. Jego plany przerwała jednak II Wojna Światowa, po której  uzdrowisko zostało upaństwowione.

Obecnie dalej można się tutaj leczyć i wypoczywać.  Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, dróg moczowych oraz schorzeń narządów ruchu. Na jego obszarze znajduje się 12 źródeł wód mineralnych-  szczaw bogatych w sole mineralne i liczne mikroelementy. W licznych sanatoriach wykonywane są  zabiegi z zakresu hydroterapii, inhalacji, fizykoterapii o czy kuracji pitnej.

Spływ Dunajcem

Aktywne spędzanie czasu

Uzdrowisko to wspaniały punk wypadowy dla amatorów pieszych wędrówek. Liczne szlaki turystyczne prowadzą przez malownicze szczyty Pienin, Gorców oraz w pasmo Radziejowej.  Najłatwiej wybrać się w Pieniny i leżący na ich terenie Pieniński Park Narodowy. Najpopularniejsze trasy wiodą na Sokolicę, Trzy Korony, Wysokie Skałki oraz przez rezerwaty - Wąwóz Homole i Białej Wody.

Mniej aktywni mogą wybrać  kolejkę krzesełkową na Palenicę z przepięknym widokiem na Tatry, Pieniny i Beskid Sądecki. W lecie przy górnej stacji kolejki funkcjonuje 700. metrowa rynna grawitacyjna.

W okolicy przygotowano również liczne trasy rowerowe. Przepiękna i łatwa trasa wiedzie wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Ciekawą i wartą polecania opcją jest wypożyczenie roweru w Szczawnicy a oddanie go w Sromowcach Niżnych, dzięki temu do Szczawnicy można wrócić jednym z licznych szlaków pieszych.

Kolejną dobrze znaną i popularną atrakcją jest spływ tratwami Przełomem Dunajca. Ale ten piękny i malowniczy odcinek rzeki można pokonać także kajakiem lub pontonem. Górskie rzeki i bystre potoki przyciągają również wędkarzy czyniąc z Dunajca i jego dopływów jedno z największych i najpopularniejszych łowisk muchowych w Polsce.

Szczawnica przyciąga turystów także zimą. W samym centrum, w Jaworkach i pod Durbaszką - znajdują się wyciągi narciarskie oraz trasy zjazdowe o urozmaiconym profilu trudności. Słynna i dobrze znana miłośnikom sportów zimowych jest wymagająca trasa na stoku Palenicy. W jej sąsiedztwie znajduje się także druga, już bardziej rekreacyjna trasa Palenica II.

W Szczawnicy oraz okolicy  wciąż żywy i widoczny jest folklor góralski. Przejawia się w gwarze pienińskiej, strojach ludowych w wyrobach tutejszych rzemieślników i dziełach twórców ludowych. Działają tu liczne zespoły regionalne oraz Pieniński Oddział Związku Podhalan.  Muzeum Pienińskie posiada stałą ekspozycję etnograficzno-historyczną, która jest poświęcona kulturze górali pienińskich i tradycji zdrojowej.

W położonych nieopodal Jaworkach znajduje się niezwykłe miejsce - "Muzyczna Owczarnia", którego oryginalne wnętrza za sprawą co weekendowych koncertów gromadzą rzesze fanów dobrej muzyki. Polscy i zagraniczni wykonawcy dają koncerty rockowe, bluesowe, jazzowe czy country.

Palenica

Infrastruktura turystyczna

W centrum uzdrowiska jak i okolicy funkcjonują liczne restauracje, punkty gastronomiczne czy wypożyczalnie sprzętu sportowego. Miasto posiada także dobrze rozwiniętą bazę noclegową, mogąca przyjąć ą jednorazowo kilkanaście tysięcy gości. Wybór jest bardzo szeroki od sanatoriów i hoteli, przez pensjonaty i domy wczasowe, po miejsca w kwaterach prywatnych i schroniskach.

Nocleg można znaleźć i zarezerwować na wiele sposobów. W dobie internetu bardzo łatwo zrobić to przez jedną z licznych stron z rezerwacjami miejsc noclegowych lub bezpośrednio przez stronę www. hotelu czy pensjonatu. Bardzo ciekawą opcja jest też porównywarka cen noclegowych trivago, która umożliwia znalezienie najlepszego miejsca noclegowego po najniższej możliwej cenie.

Niezwykłe piękno krajobrazów,  urok XIX wiecznej architektury zdrojowej i możliwość spędzania czasu na wiele sposobów przyciągają do Szczawnicy liczne grono odwiedzających, którzy chętnie tu wracają. 

Źródło:
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







 

Tagi: do poczytania
 Zobacz jeszcze na: