Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 27 grudnia 2013, 12:26:04
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Tradycja kolędnicza wciąż żywa

Tradycja kolędnicza wciąż żywa

Kolęda w swym pierwotnym znaczeniu była noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy, przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. Z biegiem czasu kolędą zwano nie tylko pieśń na Boże Narodzenie, ale także zwyczaj chodzenia po domach z życzeniami świąteczno – noworocznymi. Kultywując tę tradycję, 1 i 6 stycznia 2014 r. po raz kolejny grupa przebierańców z Klubu Karino Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, zwana Gwiazduchami, wyruszy ze Staropolską kolędą do mieszkańców Krakowa.

Kolędnicy z pewnością nie pominą zaprzyjaźnionych osiedli z terenu Dzielnicy XVIII Nowa Huta: Branice, Pleszów, Ruszcza. Jako pierwszych odwiedzą mieszkańców swojego osiedla Chałupki, przedstawiając specjalnie przygotowany na tą okazję program. W tym roku Gwiazduchy na kolędę zabiorą również zwierzęta.

Dziś zwyczaj kolędowania praktykowany jest głównie na wsi. W zamian za życzenia, gospodarze obdarowują kolędników świątecznymi smakołykami lub wykupują się drobnymi datkami.
Gwiazduchy z Klubu Karino noszą maszkary, którymi dla żartów straszą odwiedzanych mieszkańców. Kolędują z tradycyjną gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru i bibuły, ozdobioną mieniącymi się złotkami. Życzenia składają wierszem i kolędą. Śpiewają najpiękniejsze pastorałki, wybrane z kantyczek babć - tym samym podtrzymują staropolskie, ludowe tradycje kolędowania w Nowy Rok i w Święto Trzech Króli. Obchód kolędniczy (szczególnie w osiedlu Chałupki) jest wyczekiwanym wydarzeniem, a pominięcie jakiegoś domu uważane jest za zły znak.

Zarówno pierwszego jak i szóstego stycznia Gwiazduchy zaczynają kolędowanie o godz.16.00. Grupa kolędnicza wyruszy sprzed Klubu Karino, ul. Truskawkowa 4.
Relację fotograficzną ze Staropolskiej kolędy obejrzeć będzie można na stronie Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta www.krakownh.pl.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: