Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 23 lipca 2013, 9:48:56
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Tkana Historia. Zakopiańskie Stowarzyszenie Kilim - Wieczór Czwartkowy W Muzeum Tatrzańskim

Tkana Historia. Zakopiańskie Stowarzyszenie Kilim - Wieczór Czwartkowy W Muzeum Tatrzańskim

Serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek 25 lipca o godz. 18 do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza na wieczór poświęcony działającemu niegdyś w Zakopanem Stowarzyszeniu „Kilim”, które w pierwszej połowie XX wieku odegrało znaczącą rolę w rozwoju miejscowego rzemiosła artystycznego.  Spotkanie poprowadzi Helena Pitoń, kierownik Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego

 Stowarzyszenie, powstałe w roku 1910, postawiło sobie za cel dalszy rozwój – w dziedzinie tkaniny –pracy zainicjowanej przez krakowskie Towarzystwo „Polska Sztuka Stosowana”.  Dążyło do  „wprowadzania polskich motywów ludowych do tkactwa kilimowego”, nie ograniczając przy tym indywidualnej twórczości artystów.

Tkaniny „Kilimu” cechowała dbałość o poziom artystyczny oraz techniczną jakość wykonania.

Projekty wychodziły spod ręki znanych artystów. Do ich grona należeli Władysław Skoczylas, Stanisław Gałek, Jan Rembowski, Karol Kłosowski, Bogdan Treter i wielu innych. Najwięcej wzorów opracował jeden z założycieli i długoletni dyrektor spółki Kazimierz Brzozowski. W prowadzonych przez  Stowarzyszenie warsztatach kilimy wykonywały między innymi miejscowe góralki.

Tkaniny z zakopiańskiej wytwórni zdobiły wnętrza wielu domów, nie tylko w Zakopanem ale w całej Polsce. Częstokroć jeszcze dziś odnaleźć je możemy w domowej spuściźnie po rodzicach lub dziadkach, choć na ogół nie znane nam jest już ich pochodzenie. Spotkanie, na które zapraszamy, ma za cel „odkurzenie” ich historii i przypomnienie bogatej tradycji zakopiańskiego rzemiosła artystycznego.

 Wstęp na spotkanie w cenie biletu ulgowego do Galerii.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: