Najnowsze tematy:
W dniach od 7 czerwca do 4 lipca 2013 roku (wernisaż 7 czerwca o godzinie 18:00) w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana będzie, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu: Fotografia - kreator spojrzeń, wystawa jednego z najważniejszych polskich fotografików XX wieku - który przez wiele lat fotografował ludzi kultury, dokumentował krakowskie życie artystyczne tworząc portrety wybitnych postaci polskiej sceny i filmu oraz legendarne inscenizacje wielkich mistrzów teatru - Wojciecha Plewińskiego.
Wojciech Plewiński - rocznik 1928 - jest jednym z najważniejszych polskich fotografików XX wieku. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jednak fotografia stała się jego sposobem na życie. Od 1957 roku - przez czterdzieści lat - współpracował z tygodnikiem kulturalnym "Przekrój", w którym publikował zdjęcia mody, portrety, pejzaże i reportaże. Jest autorem ponad 500 okładek do tego czasopisma z portretami, m.in.: Anny Dymnej, Beaty Tyszkiewicz, Mai Wodeckiej, Barbary Kwiatkowskiej, Teresy Tuszyńskiej, Ewy Krzyżewskiej.
Przez wiele lat fotografował ludzi kultury, dokumentował krakowskie życie artystyczne, tworząc portrety, m.in.: Piotra Skrzyneckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Mrożka, Wisławy Szymborskiej czy Krzysztofa Komedy. W 1959 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Starym w Krakowie, w którym przez 40 lat uwiecznił prawie wszystkie spektakle tej narodowej sceny – legendarne inscenizacje Lidii Zamkow, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hübnera, Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy. Współpracował również z innymi teatrami w Polsce, m.in. w: Krakowie (STU, Juliusza Słowackiego i Ludowym), Warszawie (Studio i Narodowym), Wrocławiu (Polskim i Współczesnym), Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku-Białej, Łodzi, Zakopanem. Zdokumentował ponad 700 spektakli.
Fotografie Wojciecha Plewińskiego prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w: Hongkongu, Holandii, Meksyku, Niemczech, Austrii, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, we Włoszech.