Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 31 grudnia 2014, 11:46:58
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Dla Aktywnych » Tatry – jak przygotować się do wyprawy zimą?

Tatry – jak przygotować się do wyprawy zimą?

Często słyszy się, że Tatry to nie Himalaje i zdobycie ich nie stanowi żadnego wyzwania. Nic bardziej mylnego! W najwyższych polskich górach dochodzi do wielu wypadków, które zwykle wynikają właśnie z ignorancji turystów. Jak łatwo się domyślić, Tatry są wymagające zwłaszcza zimą. Jak zatem przygotować się do wyprawy, by zadbać o bezpieczeństwo i szczycić się kolejnymi sukcesami?

1. Zabierz ze sobą formę i doświadczenie. 

Może to zabrzmi banalnie, ale żeby dobrze chodzić po górach, należy po prostu – chodzić po górach. Nic nie zapewni odpowiedniego przygotowania właśnie tak, jak doświadczenie zbierane z kolejnymi zdobywanymi szczytami. Jeżeli ktoś marzy o koronie Tatr lub przejściu najtrudniejszym polskim szlakiem – Orlą Percią, powinien wpierw spróbować sił na mniej wymagających trasach. Początkującym polecam wybrać się nad Morskie Oko lub na Kasprowy Wierch (gdzie można wyjechać kolejką), a dopiero później, gdy czują się na siłach, atakować Świnicę lub Rysy. Przed górską wyprawą warto poćwiczyć np. bieganie lub jazdę na rowerze, by zadbać o kondycję, wzmocnić mięśnie nóg i zwiększyć wydolność płuc. Na trudniejszych szlakach wielokrotnie korzysta się z przytwierdzonych do skał łańcuchów, klamer i drabin; dlatego trening wszystkich partii mięśni z pewnością zaowocuje.

2. Przygotuj się na wszystko. 

Niestety w górach nie da się ze stuprocentową skutecznością przewidzieć warunków atmosferycznych. Pierwsza zasada jest taka, że jeśli prognozy pogody przepowiadają burze lub zamiecie, to najlepiej pozostać w domu lub wybrać któryś z łatwiejszych (spacerowych) szlaków, np. po Dolinie Pięciu Stawów, gdzie zawsze można skorzystać ze schroniska. Jeżeli prognozy są bardziej optymistyczne, również należy starannie się przygotować.

Najważniejsze jest obuwie. Dotyczy to każdej pory roku. Sandały i klapki nie wchodzą w grę. Należy dobrze wybrać wysokie buty trekkingowe z podeszwą chroniącą przed poślizgami, które są nieprzemakalne oraz zapewniają odpowiednią stabilizację kostki. Takie można znaleźć np. w sklepie sarafis.pl - http://sarafis.pl/obuwie Jest to niezwykle istotne, ponieważ w górach często dochodzi do opadów, po których skały i kamienie stają się bardzo śliskie. W zimie trasy pokryte są śniegiem, pod którym może dodatkowo znajdować się lód. Aby ułatwić sobie zmagania z takimi przeszkodami, można zainwestować w tzw. raki wspinaczkowe, czyli specjalne kolce nakładane na obuwie, które pomogą nam uniknąć poślizgów. Zimą decydujące o powodzeniu wyprawy jest utrzymanie ciepła, dlatego najlepiej mieć na sobie kilka warstw ubrań. Pod spód obowiązkowo odzież termoaktywna z systemem odprowadzającym pot na zewnątrz. Jest ona dostępna na stronie sarafis.pl (http://sarafis.pl/kategorie?search=termoaktywna). Spodnie również muszą być jak najcieplejsze, ale dające poczucie komfortu i niekrępujące ruchów, tak by móc postawić długi krok lub podnieść wysoko nogę. Kurtka im cieplejsza, tym lepsza, z podszywanym polarem, a także kapuzą chroniącą głowę i twarz przed mrozem. Ostatnio modne (ze względów bezpieczeństwa) stają się kurtki z systemem RECCO, które posiadają wbudowany nadajnik, dzięki któremu ratownicy mają możliwość odnalezienia zaginionej osoby. Zdecydowanie poleca się kurtki z tym systemem, zwłaszcza że w Tatrach co jakiś czas zdarzają się lawiny. Przydadzą się również rękawice (polecam także podczas innych pór roku), które nie tylko muszą być ciepłe, lecz także umożliwiać mocny i pewny chwyt. W górach często trzeba pomóc sobie rękoma, dlatego dłonie są szczególnie narażone na przemarznięcie. Odpowiednie nakrycie głowy to zimowa czapka, chroniąca przed wiatrem i mrozem, na którą zaleca się nałożyć kask, zwłaszcza w trakcie wysokogórskich wypraw. Plecak także należy wybrać rozważnie. Nie może być zbyt duży i zbyt ciężki, ale musi pomieścić niezbędne rzeczy. Zawsze powinno się zapakować wystarczające zapasy jedzenia i picia, których ilość zależy od długości planowanej trasy. Ważne, by dostarczać organizmowi duże ilości płynu. Na początek termos z gorącą herbatą, później woda. Oprócz kanapek warto zabrać banany i batony, które zapewnią duże pokłady energii. 

3. Nie trać orientacji w terenie

Przed wyruszeniem w góry, zawsze trzeba zaplanować trasę i sprawdzić ile mniej więcej zajmuje jej pokonanie. Mapa to obowiązkowy przedmiot każdego pasjonata Tatr, który nieraz jest w stanie uratować nawet życie. Przed wyruszeniem, warto w miejscu zameldowania zostawić informację o planowanej przez nas trasie. Ponadto nigdy nie należy oddalać się od szlaku. W zimie, gdy wszystko znajduje się pod warstwą śniegu, łatwo stracić orientację w terenie i pomylić drogę. Jeżeli nie ma się pewności, którędy ona prowadzi, należy poczekać na kolejnych turystów, którzy mogą lepiej znać trasę lub wspomóc się specjalnymi aplikacjami na telefon, powszechnie dostępnymi w Internecie. W zimie szybciej zapada zmrok, dlatego bezpieczniej jest wybierać szlaki, przy których znajduje się schronisko. Przydatne mogą okazać się też latarki tzw. „czołówki” do oświetlania drogi. Po zmroku najlepiej jednak zaplanować trasę tak, by powrócić przed zmierzchem. W sytuacjach kryzysowych należy pamiętać, że numer awaryjny do TOPRu to: 601 100 300.

Pamiętając o powyższych zasadach z pewnością unikniesz wielu niebezpieczeństw i ułatwisz sobie zimowe wyprawy. Sarafis.pl życzy wam powodzenia!

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







 

Tagi: dla aktywnych
 Zobacz jeszcze na: