Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 21 października 2014, 20:03:04
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Szaty godne człeka poczciwego - wystawa

Szaty godne człeka poczciwego - wystawa

„Szaty godne człeka poczciwego" to wystawa rekonstrukcji dawnych ubiorów z okresu XIV - XVI wieku z kolekcji "Mme Chantberry" autorstwa Justyny Sepiał - Rychlik i Pawła Rychlika.

W dniach od 20 października do 23 listopada w kęckim muzeum można będzie oglądać wystawę czasową, prezentującą rekonstrukcje strojów z XIV-XVI w.

Wystawa „Godna szata człeka poczciwego” przybliża odbiorcom - szczególnie młodym – modę dawnych wieków. Do kolekcji wybrane zostały przykłady ubiorów z okresu od początku XIV do początku wieku XVI, na których wyraźnie można zaobserwować przemiany sylwetki, fasonu i estetyki strojów. Specjalnie na tą okazję przygotowano według średniowiecznej ikonografii rekonstrukcję stroju św. Jana Kantego. Wśród zrekonstruowanych strojów będzie można oglądać stroje polskich królowych i królów, według znanych sztychów oraz obrazów. Wśród nich prezentowane będą m. in. stroje księżnej Salomei, suknie mieszczki i urzędnika miejskiego z XVI w., renesansowe ubiory dworskie Zygmunta Starego, Bony Sforzy, Anny Jagiellonki i Maryny  Mniszech. Wszystkie stroje prezentowane w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach wykonane zostały w pracowni Mme Chantberry – Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne.

Rekonstrukcja dawnych ubiorów należy do dziedziny „archeologii doświadczalnej”. Mimo stosunkowo skąpych źródeł (dla okresu średniowiecza i renesansu), na całym świecie zarówno zawodowi kostiumolodzy jak i amatorzy „zapaleńcy” podejmują prace odtworzenia dawnych strojów. Zainteresowanie dawną kulturą nie jest już wyłącznie domeną historyków i muzealników – krąg miłośników rozszerzył się w ostatnich latach o osoby zajmujące się tańcami traktatowymi, szermierką oraz odtwarzaniem dawnych warunków życia. Lekcje „żywej historii” są znakomitym uzupełnieniem wiedzy szkolnej, rozbudzają zainteresowanie historią kraju i regionu i pozwalają łączyć edukację z zabawą.

Rekonstrukcje strojów, w tym królów i królowych polskich, wykonano na podstawie ikonografii, źródeł pisanych, opracowań archeologicznych i zabytkowych ksiąg krawieckich. Wszystkie stroje dostosowane zostały do współczesnych proporcji ciała, różniących się od znacznie drobniejszych i szczuplejszych sylwetek naszych przodków - większość z prezentowanych strojów była noszona na pokazach lub imprezach rekonstrukcji historycznej. Dzięki temu mocniej oddziałują na wyobraźnię odbiorcy, a zdradzając również osobiste upodobania autorów stają się pewnego rodzaju dialogiem między twórcami a publicznością.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







 

 Zobacz jeszcze na: