Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 01 czerwca 2015, 19:40:32
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Święto Soli 2015 w Wieliczce

Święto Soli 2015 w Wieliczce

Różnorodnie, ciekawie i interaktywnie zapowiada się impreza „Święto Soli”, na którą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza 7 czerwca 2015 r., w godzinach 9.30 – 19.00  do Zamku Żupnego. Będzie można uczestniczyć w wytwarzaniu soli w XVII-wiecznej warzelni  oraz w pokazach    i warsztatach czerpania papieru, skręcania lin, lepienia garnków, pracy kowala a także odkrywać sól na wiele sposobów.

Tradycyjnie zaprezentują się stoiska dawnych i obecnych producentów soli (w Wieliczce, Bochni oraz Kłodawie) i uzdrowisk solankowych. Sól będzie można nabyć w jatce solnej, a z myślą o pasjonatach geologii przygotowano mini-giełdę minerałów.      

 W kinie solnym wyświetlany będzie film  o transporcie soli w Nepalu pt. "Himalaya". Temat poszerzy spotkanie „Sól w Azji” z dr hab. Agnieszką Kuczkiewicz - Fraś (Instytut Orientalistyki UJ) i dr hab. Renatą Czekalską (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ).

 Sól w przeszłości i związane z nią perypetie  przybliżą inscenizacje historyczne „Sól nasza najlepsza”, „Licytacja” oraz  "Co cesarskie … Dzielenie na dwa".

Będzie też dużo różnorodnej muzyki w wykonaniu: Górniczej Orkiestry Kopalni Soli Bochnia, Kapeli z Mietniowa, zespołu  Swingin` blue a imprezę zakończy koncert zespołu Vladimirska.

 Do pasjonatów historii Wieliczki skierowane jest zaproszenie na wycieczkę "Szlakiem dawnych szybów wielickiej kopalni".

Praktyczne zajęcia oddychania „U nas oddycha się łatwiej i głębiej” poprowadzi terapeuta  z Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka”.

 Wiele atrakcji przygotowano specjalnie dla dzieci: warsztaty, zabawy z masą solną, zjazd „u liny”, dekorowanie solniczek, gry i konkursy rodzinne oraz całodzienna zabawa przy XVII – wiecznej warzelni soli! Do młodzieży adresowany jest konkurs "Siedmiobój solny”, do wszystkich „Wyścigi nosiczy".

 Będzie można także zwiedzić Zamek Żupny, dawną siedzibę zarządu solnego przedsiębiorstwa i znajdujące się w nim wystawy m.in.:  "Blask kamieni. Okazy mineralogiczne   i kamienie ozdobne w sztuce” i „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Warto dodać, że wielicki zamek znajduje się na Liście UNESCO od 2013 r.

W tym roku w czasie „Święta Soli” będzie też obecne stoisko promocyjne  kampanii "Zasmakuj   w Małopolsce”.

Szczegółowy program wydarzenia: www.muzeum.wieliczka.pl Wstęp Wolny.

 Partnerzy imprezy: Kopalnia Soli Bochnia, Kopalnia Soli „Wieliczka”, Gmina Wieliczka

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: