Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 24 kwietnia 2013, 11:20:08
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Muzea i Galerie » Stała wystawa muzealna pt. Jan Paweł II - Miasto Nowy Targ

Stała wystawa muzealna pt. Jan Paweł II - Miasto Nowy Targ

Stała wystawa muzealna pt. Jan Paweł II - Miasto Nowy Targ, przeszłość i obecność na parterze ratusza została poświęcona przez ks. Kardynała Franciszka Macharskiego 27 października 2011r. Część ekspozycji poświęcona jest mszy świętej odprawionej przez Papieża w Nowym Targu 8 czerwca 1979 r.

Pośrodku pierwszej sali stoi tron papieski z pamiętnej mszy na nowotarskim lotnisku w czerwcu 1979 r., jest też makieta ołtarza projektowanego przez ś.p. Tadeusza Jędryskę. Do relikwii należą sutanna, ornat, piuska, mitra, fragment gałązki oliwnej, którą Jan Paweł II trzymał w ręku podczas ostatniej Niedzieli Palmowej, kiedy pokazywał się w oknie. Pośrodku krzyża z lotniska znalazła się inna relikwia – ułamek drewna z krzyża, do którego przytulał się podczas transmisji Drogi Krzyżowej, na krótko przed śmiercią.

Jest w gablotach sporo przedmiotów osobistych używanych przez Jana Pawła II, m.in. sweter, skarpety, kapelusz noszone w wakacje, podczas wycieczek w Alpy i Dolomity. Osobliwa pamiątka to laska pasterska zakończona baranin rogiem, ofiarowana Papieżowi na krakowskich Błoniach, która jednak nie wyjechała do Watykanu.

Nie brakuje również zbiorów numizmatycznych – monet, pamiątkowych medali, także publikacji, zbiorów filatelistycznych, plakatów (oczywiście nie zmieściły się wszystkie w liczbie ok. 200).

Znaleźć można dyplom magisterski Karola Wojtyły, dokumenty ze studiów, pisma urzędowe. Jest część zastawy stołowej używanej przez Jana Pawła II w prywatnych apartamentach. Wiele eksponatów to przypomnienie wizyty na lotnisku i pomniejszych wizyt Podhalan w Watykanie.

Na monitorze można odtwarzać filmowe zapisy – także wizyty w Nowym Targu i na krakowskich Błoniach.

Chętni do zwiedzania zaproszeni są w godzinach od 8.00 do 17.00. 

źródło: mat prasowe Infomracji Turystycznej w Nowym Targu

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: