Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 05 marca 2013, 14:08:57
Autor: admin
Home » Menu Główne » Rekreacja » Jazda konna » Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach

Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach

Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach powstała w 1993 roku. Jej właścicielem jest Marian Mikołajewicz wraz z rodziną. Stadnina gospodaruje obecnie na gruntach o powierzchni ok. 28 ha, położonych na terenie wsi Brzoskwinia i Nielepice w gminie Zabierzów.

Bazę materialną Stadniny stanowi "Biały Domek", adaptowany do celów turystycznych budynek inwentarski, stanowiący zaplecze noclegowe oraz gastronomiczne, jak również  drewniane pawilony służące do podejmowania Gości i prowadzenia zajęć edukacyjnych.  Z czasem działaność hodowlaną uzupełniono ofertą jeździecką, a także agroturystyczną, oferując noclegi oraz smaczne, domowe posiłki. Kolejno, do oferty Stadniny wprowadzano wielodniowe rajdy konne, pokazy konne ukazujące piękno stroju i muzyki huculskiej oraz cały zestaw tematów o charakterze edukacyjnym, ukazujących dzieciom i młodzieży kulturę ludową.

Hodowla

Hodowlę koni tej rzadkiej i interesującej rasy rozpoczęto od sprowadzenia z Polany (Bieszczady) jesienią 1993 r trzech źrebaków. Z czasem Stadnina dokonywała kolejnych zakupów koni oraz doczekała się własnego przychówku, co pozwoliło na ustabilizowanie hodowli na poziomie ok. 35 - 40 koni. Stadnina prowadzi odchów koni rzadko już spotykanym w hodowli systemem, bezstajennym, gdzie konie przez cały rok przebywają na wolnych wybiegach i pastwiskach, korzystając jedynie ze schronień w drewnianych szopach bez drzwi, lub nawet pozbawione tego "luksusu".

Taki system hodowli pozwala na utrwalenie najcenniejszych cech tej rasy koni: wielkiej odporności na surowe warunki bytowania i znakomitej zdrowotności.

Nauka jazdy:

Zarówno nauka jazdy konnej, jak i rekreacyjne wycieczki w teren są prowadzone z udziałem uprawnionych instruktorów. Trasy terenowe liczą od 0,5 godz. do ok. 6 godzin i prowadzą malowniczymi fragmentami Garbu Tenczyńskiego, Doliny Brzoskwini, Doliny Mnikowskiej.

Od wielu lat działa w stadninie "szkółka jeździecka", skupiająca grupę osób z grona uzdolnionej młodzieży. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych instruktorów we środy, czwartki i piątki od godz. 16°°. Zajęcia są nieodpłatne, natomiast członkowie szkółki mają obowiązek dbania o czystość i estetykę terenów stadniny, jak również udzielania drobnych prac i pomocy w czasie organizacji jazd. Wyklucza się jednak samodzielne prowadzenie jazd przez członków "szkółki jeździeckiej", a nawet samodzielne wyjazdy w teren!

Jazdy wierzchem są prowadzone codziennie, ze szczególnym nasileniem w soboty i w niedziele. Rezerwacji terminów jazd można dokonywać bezpośrednio z instruktorami na podane poniżej numery telefonów: , lub w Stadninie (tel. 012) 28 38 726, 0661 235 965, 0508 666 757). 

 • Andrzej Mikołajewicz  (rajdy wielodniowe, tereny, rajdy weekendowe  -  szef grupy instruktorów)  502-492-440
 • Katarzyna Olczak (ujeżdżalnia, tereny, hipoterapia) 603 745 798
 • Iwona Załączkowska (ujeżdżalnia, tereny, opieka nad Szkółką) 783 667 847

Ceny:

 • - nauka jazdy konnej z użyciem lonży 35 zł/30 min
 • - jazda wierzchem na ujeżdżalni 35 zł/60 min
 • - jJazda wierzchem w terenie 35 zł/60 min
 • - karnet na 10 godz. jazd 300 zł
 • - karnet rodzinny na 10 godz. jazd  250 zł
 • - oprowadzanie małych dzieci w siodle   100 zł/godz

Inne usługi stadniny:

- Kuligi, wycieczki zaprzęgami

- Rady konne wielodniowe

- Spotkania edykacyjno-rekreacyjne 

- Pensjonat dla koni. Przyjmujemy głównie konie rasy huculskiej, z uwagi na stosowany system odchowu zwierząt (bezstajenny).

 • Cena za pobyt konia rasy huculskiej wynosi 300 zł miesięcznie.
 • Cena za pobyt konia ras dużych wynosi 500 zł miesięcznie

- Szkolenie koni w siodle i w zaprzęgach. Przyjmujemy młode, surowe konie w wieku nie niższym, niż 2,5 roku, lub konie starsze, wymagające uzupełnienia umiejętności oraz usunięcia złych nawyków. Istnieje także możliwość zlecenia wyszkolenia grupy koni do pokazu "poczty węgierskiej" oraz innych elementów tresury koni. Ceny za szkolenie koni są ustalane indywidualnie, w zależności od zakresu szkolenia oraz liczby zwierząt.

- Punkt kopulacyjny w stadninie. Aktualnie dysponujemy jednym ogierem posiadającym licencję:

 • "Fant" (po Jaśmin, Ircha) ur. 1992 r myszato-srokaty) II kl. 82 pkt. bonit.

Ceny za krycie klaczy wynoszą 300 zł. Wymagane jest przedłożenie zaświadczenia lek. wet. o stanie zdrowia klaczy!

- Sprzedaż koni rasy huculskiej. Stadnina prowadzi zarówno sprzedaż własnych koni, jak również prowadzi pośrednictwo w sprzedaży tej rasy koni.

Położenie:

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Nielepice 196, 32-064 Rudawa

Telefon: +48 12 283 87 26

www: www.nielepice.com.pl

E-mail: stadnina@nielepice.com.pl

 

 Zobacz jeszcze na: