Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 03 września 2013, 11:49:02
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Sanktuarium na Olczy w Zakopanem

Sanktuarium na Olczy w Zakopanem

Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy w Zakopanem, choć jest obiektem obiektem dosyć młodym i trudno wpisać je w poczet zakopiańskich zabytków, z pewnością jest warte odwiedzenia, jako jednego z ważniejszych obiektów sakralnych Zakopanego oraz pięknej budowli, malowniczo połozonej, z nietuzinkowa architekturą. 

Historia i architektura

Budowę kościoła rozpoczęto w 1981 roku. Wtedy to podjęto prace przy wykonywaniu wykopów pod fundamenty. Wmurowania kamienia węgielnego, pochodzącego z Tatr, a poświęconego przez Ojca Świętego w Rzymie, dokonał w1985 roku ks.kardynał Franciszek Macharski. Kościół, podobnie jak wcześniej kaplica przy Domu Zgromadzenia, został wzniesiony pod opieką i wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej, Objawiającej Cudowny Medalik. Nową świątynię konsekrowano w 1988 roku.

Autorem projektu kościoła jest prof. dr inż. Architekt Tadeusz Gawłowski z Politechniki Śląskiej i mgr inż. Teresa Lisowska-Gawłowska z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Bryła kościoła składa się z 5 segmentów nierównej wysokości, które oglądane z boku przypominają złożone do modlitwy dłonie. Koncepcja architektoniczna nawiązuje do stromizny dachów góralskich i do strzelistych szczytów tatrzańskich. 


Wnętrze sanktuarium, fot. Bartosz Twarowski


Wnętrze

Do wnętrza kościoła prowadzą stylowe dębowe drzwi. Po prawej stronie kruchty zwracają uwagę orginalne, stuletnie odrzwia góralskie, stanowiące tło dla piety rzeźbionej przez Zygmunta Piekacza i Wojciecha Obrochtę. Po przeciwnej stronie wmurowany jest kamień węgielny i akt erekcyjny.Pierwszy segment kościoła tworzy prezbiterium ze stallami. Tylna ściana z drewna modrzewiowego zawiera stylizowane drzwi góralskie, które po otwarciu umożliwiają obejście ołtarza dookoła. Ołtarz, wyłożony jest płytami z marmuru ( biała marianna ) i płytami sławniowieckimi. Okno w prezbiterium zdobi witraż, projektowany przez Tadeusza Brzozowskiego, jedno z ostatnich dzieł tego artysty. Na tle witraża widnieje wykonana przez Michała Gąsienicę Szostaka figura patronki kościoła Matki Bożej Cudownego Medalika. Projektantem pozostałych witraży jest Maciej Kauczyński. 


Sanktuarium na tle Tatr


Cudowny Medalik

Cudowny Medalik objawiła Niepokalana Maryja św. Katarzynie Laboure, siostrze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia we Francji. Podczas jednego z objawień w 1830 roku usłyszała ona słowa: Postaraj się o wybicie i rozpowszechnienie medalika według tego wzoru. Wszyscy, którzy będą go nosić z ufnością i wiarą, otrzymają wiele łask. Św. Katarzyna zobaczyła dwie strony medalika. Katarzyna Laboure została kanonizowana przez Papieża Piusa w 1947 roku.

Msze Święte:

niedziele i święta: 7:00, 9:00, 11:00, 18:30

Źródło: http://www.misjonarze-zakopane.pl/

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!