Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 29 lutego 2016, 20:34:58
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Roaming nie taki straszny. Jak tanio rozmawiać?

Roaming nie taki straszny. Jak tanio rozmawiać?

Rozmowy międzynarodowe zawsze należały do najdroższych usług telekomunikacyjnych. Czasy się zmieniają, czego najlepszym efektem są kolejne obniżki cen. Sprawdźmy jak tanio rozmawiać podczas podróży do innego kraju.

 Wyjazd zagraniczny nierozerwalnie związany jest z poniesieniem kosztów roamingowych. Co to takiego? Usługa roamingu polega na możliwości wykorzystania obcego operatora w celu dokonywania połączeń telekomunikacyjnych z naszego obecnego telefonu komórkowego. Mówiąc w skrócie - nie moglibyśmy rozmawiać za granicą, gdyby nie roaming. Największą wadą tego rozwiązania zawsze były bardzo wysokie koszty. Jedna minuta rozmowy z dalekiego kraju potrafiła kiedyś kosztować nawet dwadzieścia złotych! Obecnie sytuacja wygląda o wiele lepiej - istnieją różnego rodzaju oferty i pakiety, znacząco obniżające nasze potencjalne opłaty roamingowe.

 

 Jak oszczędzać na rozmowach zagranicznych?

W ofercie każdego rodzimego operatora znajdziemy specjalne usługi, dedykowane osobom wyjeżdżającym za granicę. Umiejętne korzystanie z pakietów minut oraz danych pozwala na ogromne oszczędności finansowe. Uwaga - szczególnie warto zwracać uwagę na przesyłane dane internetowe, gdyż ich koszt (poza pakietami) jest bardzo wysoki i potrafi wynieść nawet trzy złote za 100 kB!

Mieszkańcy miejscowości położonych przy polskiej granicy powinni dezaktywować opcję roamingu danych. W internecie możemy znaleźć historie ludzi, którzy zmuszeni byli do zapłaty bardzo wysokiego rachunku, pomimo, że znajdowali się na terenie Polski. Powodem jest samoczynnie przełączanie się naszego telefonu na nadajnik oferujący największą moc sygnału. Zatem zalecamy wyłączenie roamingu danych w ustawieniach naszego smartfona. Sprawdźmy jaką ofertę przygotowały dla nas poszczególne sieci telekomunikacyjne.

 


Pakiety znacząco obniżają opłaty za roaming - sprawdzamy ceny!

Przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej wymusiło wprowadzenie zunifikowanego prawa telekomunikacyjnego. W zeszłym roku weszła w życie dyrektywa, ujednolicająca opłaty roamingowe na terenie Wspólnoty. Co więcej - w połowie 2017 roku nastąpi całkowite zniesienie tego typu opłat, co oznacza, że rozmowy międzynarodowe będą kosztować tyle samo, co krajowe! Do tego czasu warto sięgnąć po różnego rodzaju pakiety, oferowane przez poszczególne sieci. Najlepszą ofertą bez wątpienia dysponuje T-Mobile. W większości abonamentów tego niemieckiego operatora dostępne są bezpłatne minuty do Unii Europejskiej. Dodatkowo można zakupić pakiety, których cena zaczyna się od 9 złotych za 30 minut. Dla lubiących porozmawiać stworzony został specjalny pakiet 120 minut, którego koszt wynosi 27 złotych. Nieco gorzej sytuacja wygląda u pozostałej trójki usługodawców.

 Pierwszym z nich jest Orange. Oferuje on 30 bezpłatnych minut, lecz kolejne miesiące wymagają stałej opłaty na poziomie 10 złotych. Właściciele karty w Play muszą zapłacić 10 złotych za 20 minut rozmowy do Unii, a lubiący pogadać otrzymają 120 minut za - uwaga - aż 45 złotych (18 złotych drożej niż w T-Mobile!). Najgorzej mają użytkownicy Plusa. W ich przypadku potrącana jest opłata w wysokości  10 złotych, lecz nie gwarantuje ona żadnych darmowych minut. Zamiast tego obniżona zostaje cena za minutę połączenia - do 29 groszy. Uwaga - cena dotyczy zarówno wykonywanych, jak i odbieranych połączeń!

 

Tani internet za granicą? Możliwe!

Tani roaming danych został uwzględniony w ofertach poszczególnych operatorów. Aby korzystać z upustów na przesyłane dane, należy aktywować odpowiednią paczkę. Sprawdźmy która sieć zatroszczyła się o funkcje internetowe jej użytkowników. Jeśli udajecie się do jednego z krajów Unii Europejskiej, to najkorzystniejszą ofertą dysponuje Orange. Za 10 złotych (bez jednego grosza), otrzymujemy pakiet 100 MB do wykorzystania w każdym z 27 państw Wspólnoty. Na drugim miejscu znalazł się Plus - Pakiet Atlantycki (obejmuje również Stany Zjednoczone!), kosztuje jedynie 15 złotych. Najdroższy jest Play oraz T-Mobile - w ich przypadku przyjdzie nam zapłacić aż 29 złotych za 100 MB. Większe paczki danych są nieopłacalne.

 Analizując pełną ofertę każdej sieci (m.in za pośrednictwem serwisu komorkomat.pl), żaden usługodawca nie oferuje korzystnych warunków, w przypadku wyjazdu poza granice Unii Europejskiej. Najdroższe rozmowy (oraz dane) wykonamy podczas podróży do Afryki i Azji - minuta rozmowy potrafi “wyciągnąć” od nas nawet 9,92 złotego! Przed udaniem się do innego kraju, warto sięgnąć po cennik naszej obecnej oferty i sprawdzić, czy nie korzystniej będzie zakupić lokalną kartę SIM i dokonywać połączeń za jej pomocą. Jedynym sposobem całkowitego uniknięcia kosztów roamingu jest wykorzystanie lokalnej sieci WiFi w celu dokonania połączenia za pomocą Skype...

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: