Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 16 września 2013, 16:26:24
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Rezerwat przyrody Skołczanka

Rezerwat przyrody Skołczanka

Rezerwat przyrody Skołczanka położony jest w obrębie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w Krakowie. Chroni las sosnowo-jodłowo-bukowy, roślinność kserotermiczną i  około 500 gatunków rzadkich motyli i błonkówek. Ze względu na piaszczyste podłoże rezerwat ma charakter stepowy, a las poprzecinany jest piaszczystymi polanami.

Fakty

Rezerwat położony jest na południowy wschód od Tyńca. Obejmuje wzgórze porośnięte lasem, zaroślami, a na ich obrzeżach i polanach występują murawy piaskowe i kserotermiczne. Powierzchnia rezerwatu wynosi 36,77 ha. Utworzony został on w 1957 roku w celu ochrony lasu sosnowo-jodłowo-bukowego, roślinności kserotermicznej, a przede wszystkim około 500 gatunków rzadkich motyli i błonkówek.  


Las wokół rezerwatu


Przyroda

W rezerwacie przyrody Skołczanka rosną m.in: dziewięćsił bezłodygowy, bodziszek czerwony, ożanka właściwa, sasanka łąkowa, macierzanka pannońska, rojnik pospolity, konwalia majowa i kopytnik pospolity. Niezwykle interesująca entomofauna występująca w rezerwacie związana jest z ciepłolubnymi murawami kserotermicznymi. Murawy te mają charakter półnaturalny i wymagają prowadzenia czynnych działań ochronnych. Warunkiem ich zachowania jest zapewnienie do nich dostępu światła, poprzez usuwanie części zakrzewień i zadrzewień, zapobieganie zarastaniu murawy oraz koszenie.

W rezerwacie rosną między innymi: dziewięćsił bezłodygowy, bodziszek czerwony, ożanka właściwa, sasanka łąkowa, macierzanka pannońska, rojnik pospolity, konwalia majowa i kopytnik pospolity. Interesująca entomofauna występująca w rezerwacie związana jest z ciepłolubnymi murawami.

Rezerwat Skołczanka objęty jest dodatkowo ochroną w formie obszaru Natura 2000.

Ciekawostki

- W 2010 część rezerwatu uległa spaleniu w pożarze.

- Rezerwat objęty jest ochroną czynną, tzn. że należy zapobiegać jego zarastaniu dla ochrony muraw.

- W lesie znajdują się groby pomordowanych w czasie wojny Żydów oraz kaplica Matki Bożej.

Wirtualny spacer


Wyświetl większą mapę
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: