Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 02 września 2014, 18:56:50
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Przepis na Kraków Jerzego Dobrzyckiego - wystawa

Przepis na Kraków Jerzego Dobrzyckiego - wystawa

Zapraszamy do Kamienicy Hipolitów na wystawę „Przepis na Kraków Jerzego Dobrzyckiego”.

W naszym życiu stosujemy przeróżne przepisy, niektóre z nich sami wymyślamy. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pragnie zapoznać Państwa z bardzo oryginalnym przepisem – przepisem na Kraków. Napisał go przed laty wieloletni dyrektor MHK – historyk sztuki Jerzy Dobrzycki (1900-1972).

Jerzy Dobrzycki znany jest jako inicjator konkursu na najpiękniejsze szopki krakowskie i opiekun pochodu Lajkonika. Niektórzy pamiętają być może jego wystąpienia w audycjach radiowych dotyczących historii i obyczajów miasta. Wymienione aspekty działalności Jerzego Dobrzyckiego nie wyczerpują jednak szerokiego spectrum działań w kierunku urzeczywistnienia się wizji Krakowa, jaką Dobrzycki posiadał.

Ideą przyświecającą Dobrzyckiemu było pokazanie dziedzictwa i bogatej tradycji Krakowa w sposób nowoczesny i przystępny. Jego Kraków był miastem, które na polu kultury i sztuki nie mogło mieć sobie równych w całej Polsce. Przepis na tak widziany Kraków miał dwa zasadnicze składniki. Przed II wojną światową była to działalność Dobrzyckiego w Miejskim Biurze Propagandy w Krakowie i opracowanie programu Festiwalu Sztuki Dni Krakowa. Po wojnie głównym składnikiem „przepisu” stała się praca Dobrzyckiego na polu budowania fundamentów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Serdecznie zapraszamy Państwa w podróż, w czasie której naszym przewodnikiem będzie sam Jerzy Dobrzycki.  Gwarantujemy klimat odświętnego Krakowa lat 30. XX w., zapoznanie się z historią konkursu na najpiękniejsze szopki krakowskie oraz początkami naszego Muzeum. Czeka na Państwa prawdziwy rarytas i to już we wrześniu – unikatowa szopka, która zdobyła II nagrodę podczas pierwszego konkursu na najpiękniejsze szopki krakowskie w roku 1937!            

Kamienica Hipolitów, plac Mariacki 3
5 września 2014 – 8 lutego 2015 roku
Wernisaż – 4 września, godzina 17.00
Ceny biletów na wystawę
Normalny: 7 zł
Ulgowy: 6 zł
Zbiorowy, szkolny: 4,50 zł
Rodzinny 14 zł
Bilet zakupiony na wystawę stałą „Dom mieszczański” upoważnia do bezpłatnego zwiedzania wystawy.
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: