Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 31 maja 2013, 17:55:02
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki świeckie » Plac Szczepański w Krakowie

Plac Szczepański w Krakowie

Plac Szczepański to jeden z placów otaczających krakowski rynek. Usytuowany jest między Plantami a ulicami: św. Tomasza i Szczepańską. Tuż obok znajduje się klasztor franciszkanów - reformatów oraz Pałac Sztuki. Od niedawna wyremontowany plac przyciaga również secesyjną fontanną.

Historia

Plac Szczepański powstał na początku XIX wieku, gdy wyburzeno średniowieczny kościół św. Szczepana. To właśnie stąd wzięła się nazwa placu. Początkowo nadano placu nazwę placu Gwardii Narodowej, gdyż to na nim w 1811 roku dokonano pierwszego przeglądu utworzonej w Krakowie Gwardii Narodowej. Na pamiątkę tego wydarzenia umieszczono na kamienicy Szołayskich tablicę z czarnego marmuru. Nazwa ta jednak nie przyjęła się wśród krakowian i wkrótce ustaliła się ostatecznie dzisiejsza nazwa placu.

Od XIX wieku działał tu targ, a od połowy XX wieku parking. W 2010 roku wykonano modernizację placu dodając secesyjną fontannę.


Nowa fontanna wzorowana na stylu secesyjnym, fot. Bartosz Twarowski


Okoliczne budynki

Plac otacza wiele ciekawych obiektów. Należy do nich XIX-wieczny secesyjny gmach Starego Teatru oraz secesyjna kamienica Wolnego wzniesiona w latach 1908-1909. Przy placy stoi też powojenny budynek Bunkier Sztuki mieszczący galerię sztuki współczesnej o tej nazwie, secesyjny budynek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych zwany Pałacem Sztuki z 1901 roku, budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej w stylu art déco (najwyższy budynek w obrębie krakowskiego Starego Miasta. Na uwagę zasługuje też kamienica Szołayskich, w której mieści się Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Panorama okolicy

 


Wyświetl większą mapę
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: