Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 11 marca 2013, 14:33:53
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » PKP: szybki pociąg z Krakowa do Nowego Sącza już za 10 lat

PKP: szybki pociąg z Krakowa do Nowego Sącza już za 10 lat

Polskie Koleje Państwowe PKP PLK po informacji o zamknięciu wielu odcinków kolejowych w Małopolsce i fali krytyki przechodzą do ofensywy. Obiecują budowę odcinka Piekiełko - Podłęże i w końcu szybkie połączenie Krakowa z Nowym Sączem i Zakopanem. Pociąg Kraków - Nowy Sącz ma jeździć tylko godzinę. Kiedy? Już za 10 lat. 

Szybkie połączenie kolejowe Krakowa z Nowym Sączem i skrócenie czasu podróży pociągiem do Zakopanego to jedna z najpilniejszych inwestycji komunikacyjnych w Małopolsce. Kluczem dla jej realizacji jest budowa około 60 kilometrów torów na linie Podłęże - Piekiełko m.in. przez Mszanę Dolną. 

Władze kolei od lat obiecują budowę linii. Czy tym razem to coś więcej niż próba poprawy wizerunku nadszarpniętego informacjami o kolejnej likwidacji połączeń?

Podobno, już wiosną PKP chce ukończyć pierwszy etap przygotowań do inwestycji - zawrzeć porozumienie z wykonawcą aktualizacji studium wykonalności inwestycji, która planowana jest już tak długo, że poprzednie studium wymaga poprawek. Aktualizacja ma kosztować 4,8 mln zł. Ma odpowiedzieć na pytania ile kosztować ma inwestycja i kto za nią zapłaci.

Jak należy rozumieć te zapowiedzi PKP? Jak zwykle w przypadku kolei szumne zapowiedzi zderzają się z twarda rzeczywistością. Czy PKP zdąży z przygotowaniem inwestycji,  tak by skorzystać z funduszy unijnych z kolejnej perspektywy finansowej? Czy w ogóle brane jest to pod uwagę, gdy mówi się o końcu projektu dopiero 3 lata po wygaśnięciu kolejnej perspektywy finansowej w UE? Jak nie, Unia to kto da miliardy na nowe inwestycje, gdy PKP nie stać na utrzymanie już istniejących torów?

BT

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: kolej
 Zobacz jeszcze na: