Najnowsze tematy:
"100 powodów by pamiętać – inspiracje na temat Tuwima i Lutosławskiego" to interdyscyplinarny program edukacji artystycznej dzieci, młodzieży a także dorosłych z województwa małopolskiego i śląskiego. W Roku Juliana Tuwima i Witolda Lutosławskiego pragniemy podjąć różnorodne działania inspirowane twórczością tych dwóch postaci. Projekt zakłada zaangażowanie różnych grup społecznych w aktywne uczestnictwo i współtworzenie 18 wydarzeń kulturalnych tj. cykl koncertów, spotkanie autorskie z pisarzem, wykład przybliżający postać Tuwima, konkurs poetycki, akcja plastyczna, dwudniowa wycieczka do Łodzi i Warszawy, spektakl teatralny, widowisko muzyczne, warsztaty literackie, teatralne i wokalne oraz pokonkursowa wystawa prac plastycznych. Odbiorcami i jednoczesnymi współtwórcami naszych działań będzie ponad 2000 osób. Wśród wykonawców znajdą się młodzi lokalni artyści i animatorzy kultury a także profesjonalni i uznani wykonawcy. Ta nietypowa forma edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży a także dorosłych ma za zadanie sprawić, by postaci Juliana Tuwima i Witolda Lutosławskiego na zawsze stały się dla nich rozpoznawalne i bliskie, skłoniły ich do dalszych poszukiwań oraz zgłębiania ich twórczości i życiorysów.
08.09.2013 r. INAUGURACYJNY KONCERT KAMERALNY pt. "Salon muzyki polskiej - Witold Lutosławski in memoriam" w wykonaniu: Joanna Trafas - sopran i prowadzenie, Emilia Bernacka - fortepian, Kinga Bocheńska-Szostak - skrzypce.
Koncert składać się będzie z dwóch 40 minutowych części, zróżnicowanych pod względem stylistycznym, z konferansjerką przybliżającą sylwetkę Mistrza. Muzyka Lutosławskiego przeplatać się będzie ze znanymi i lubianymi kompozycjami Fryderyka Chopina, pieśniami Karłowicza, Paderewskiego, Różyckiego, Szymanowskiego i innych wybitnych kompozytorów. Propozycja ta, choć zawiera dzieła najwyższej próby, przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców, niekoniecznie będącego koneserem muzyki poważnej lub współczesnej.
26.09.2013 r. - SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARZEM Wiesławem Drabikiem - autorem ok. 100 rymowanych bajek dla dzieci.
Spotkanie to podzielone będzie na 2 części. Pierwsza poświęcona będzie twórczości pisarza, a druga będzie miała charakter warsztatów literackich. Uczestnicy spotkania dowiedzą się jak powstaje wiersz, z czego się składa, jakie są jego rodzaje i jak z tworzeniem wierszy radził sobie poeta Julian Tuwim. Będą też mieli okazję sami spróbować swoich sił i zmierzyć się z trudną sztuką rymowania.
26.09.2013 r. - KONKURS POETYCKI pt. "Jarmark rymów" dla dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych.
Zadaniem jego uczestników będzie napisanie - wzorem Juliana Tuwima - wiersza dla dzieci. Jest to kontynuacja warsztatów literackich i spotkania z pisarzem. Laureaci zaprezentują swoje prace podczas gali finałowej 28.11.2013 r. Szczególnym wyróżnieniem dla nich będzie opublikowanie wierszy w folderze podsumowującym projekt.
PAŹDZIERNIK 2013
02.10.2013 r. - KONKURS PLASTYCZNY pt. "Inspirowane słowem i dźwiękiem" - dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich
Konkurs przyjmie formę artystycznej akcji polegającej na tym, że wszyscy zgłoszeni uczestnicy w jednym czasie i miejscu tworzyć będą prace inspirowane wierszami Juliana Tuwima czytanymi przez aktorów teatrów z Bielska-Białej (gimnazjaliści) oraz odtwarzanymi utworami Witolda Lutosławskiego (uczniowie szkół średnich). Nagrodzona praca stanie się oprawą plastyczną plakatów i zaproszeń na spektakl "LOKOMOTYWA pełna bajek" oraz dyplomów dla laureatów konkursu poetyckiego "Jarmark rymów". Dzięki konkursowi - młodzież, która w szczególny sposób interesuje się sztuką i malarstwem - zachęcimy do spotkań z pięknem polskiej muzyki i literatury. Twórczość Lutosławskiego i Tuwima będzie dla nich źródłem emocji i przeżyć, które przeniosą na arkusz papieru w formie graficznej.
12-13.10.2013 r. - WYCIECZKA do Łodzi i Warszawy "Śladami Tuwima i Lutosławskiego".
Zwiedzanie miast pozwoli uczestnikom wyjazdu wczuć się w klimat czasu a także miejsc, w których powstawały najsłynniejsze utwory tych artystów. Przemierzenie szlaku
21.10.2013 r. - WYKŁAD "Artystyczne wcielenia i transmutacje Juliana Tuwima". Spotkanie poprowadzi dr Marek Karwala - adiunkt w Katedrze Literatury Polskiej XX wieku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Wykład adresowany będzie dla młodzieży szkół średnich, studentów i dorosłych. Postać Juliana Tuwima - kojarzonego najczęściej z utworami pisanymi dla dzieci, chcemy pokazać w znacznie szerszym i dokładniejszym ujęciu.
LISTOPAD 2013
10.11.2013 r. KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ w wykonaniu AUKSO - orkiestry kameralnej miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia - wybitnego skrzypka, dyrygenta i kameralisty.
Będzie to propozycja skierowana w szczególności do widzów dorosłych.
19.11.2013 r. - KONCERT EDUKACYJNY dla najmłodszych pt. "Oblicza mistrza - Witold Lutosławski" w wykonaniu artystów współpracujących z Filharmonią Krakowską.
Koncert poprowadzi sopranistkai prelegentka JoannaTrafas, która wprowadzi młodych słuchaczy w świat muzyki Lutosławskiego. Pozostali wykonawcy to: Renata Pawlik - sopran, Kinga Bocheńska-Szostak - skrzypce oraz Emilia Bernacka - fortepian. Dzieci usłyszą dzieła skrzypcowe, fortepianowe, pieśni do słów m.in. Juliana Tuwima, piosenki dla dzieci, ale także komponowane pod pseudonimem przeboje muzyki popularnej. Koncert zostanie zrealizowany 2 razy.
20.11.2013 r. - AUDYCJA MUZYCZNA dla dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Program koncertu uwzględniać będzie twórczość zarówno Witolda Lutosławskiego jak i Juliana Tuwima. Prelekcję na ten temat wygłosi pani Jolanta Schmidt.
28.11.2013 r. UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTU, na który składać się będą:
- gala finałowa konkursu poetyckiego "Jarmark rymów" - ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród oraz prezentacja nagrodzonych wierszy.
- podsumowanie akcji plastycznej "Inspirowane słowem i dźwiękiem".
- premiera spektaklu "LOKOMOTYWA pełna bajek".
- premiera widowiska muzycznego "Co nam zostało z tych lat"