Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 29 maja 2013, 15:44:12
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Miasta » Nowica

Nowica

Nowica to malutka osada zagubiona w Beskidzie Niskim. Zdaje się, że jest odcięta od świata i składa się z kilkudziesięciu domów. Tymczasem w Nowicy kwitnie życie kulturalne, przyciąga wielu artystów, a odbywających się tu wydarzeń nie powstydziłoby się wiele miast. 

Geografia

Nowica położona jest w gminie Uście Gorlickie nieopodal Magury Małastowskiej. Wieś leży w Beskidzie Niskim, nad potokiem Przysłup, wpadającym do jeziora Klimkówka.

Historia i zabytki

Nowica istniała już na początku XVI wieku w dobrach rodu Gładyszów. We wsi zachowane jest wiele łemkowskich chyż, czyli domów oraz greckokatolicka cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy, gdzie są celebrowane msze w obrządku greckokatolickim. Cerkiew ta została zbudowana w 1843 roku. Wewnątrz znajduje się ikonostas z XVIII wieku oraz polichromia z 1927 roku.


Dowiedz się więcej o cerkwii św. Paraskewy>>>


W Nowicy znajduje się też kaplica greckokatolicka Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, gdzie co roku 28 sierpnia odbywa się odpust gromadzący Łemków z bliższych i dalszych okolic. Nieopodal kaplicy stoi tablica pamiątkowa Bohdana Ihora Antonycza, poety ukraińskiego, który urodził się w Nowicy. Obok pomnika znajduje się stara plebania greckokatolicka, która w 2004 roku została przekazana przez metropolitę greckokatolickiego abpa Jana Martyniaka bractwu młodzieży greckokatolickiej "Sarepta".


Krajobraz okolic Nowicy, fot. Bartosz Twarowski


Ciekawostki

W Nowicy i sąsiednim Przysłupie ludność zajmowała się wyrobem przedmiotów z drewna, tradycja ta przetrwała do dziś i w niektórych domach można kupić drewniane łyżki.

Kultura

W Nowicy działa Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, które organizuje spotkania tetaralne Innowica, warsztaty ikonopisów i festiwal Jazz Bez.

Źródła:

- http://poznajpolske.onet.pl/reportaze,49/nowica-zagubiona-wioska-w-beskidzie-niskim,48602.html

- http://innowica.blogspot.com/

- http://stowarzyszenieprzyjacinowicy.blogspot.com/p/archiwum.html

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: