Najnowsze tematy:
Od 1 stycznia 2013 roku nowe nazwy urzędowe otrzymało pięć małopolskich miejscowości oraz dwa sztuczne zbiorniki wodne położone w Budzyniu i Cholerzynie. Zmianie uległy także granice gminy Kocmyrzów-Luborzyca.
Od 1 stycznia miejscowość „Dziemierzyce” w gminie Racławice nazywa się „Dziemięrzyce”. Tym samym nazwa urzędowa miejscowości zostanie dopasowana do nazwy używanej zwyczajowo przez mieszkańców i uznawanej przez nich za część dziedzictwa kulturowego.
Podobna sytuacja ma miejsce w gminie Szczucin, gdzie urzędowa nazwa miejscowości „Dalestowice” zmieniona została na „Delastowice”. Nazwa „Delastowice” jest zwyczajowo używana przez mieszkańców, a także stosowana jest w dokumentach urzędowych.
Miejscowość „Stary Krasieniec” w gminie Iwanowice zmieni swoją nazwę na "Krasiniec Stary”. Tutaj również urzędowa nazwa miejscowości zostanie dopasowana do nazwy używanej zwyczajowo przez mieszkańców.
Miejscowość Trzemeszna w gminie Tuchów otrzymała nazwę „Trzemesna”. Nazwa Trzemesna stosowana jest w dokumentacji prowadzonej przez wszystkie instytucje działające na terenie powiatu tarnowskiego, np. Urząd Miejski w Tuchowie (dokumentacja Urzędu Stanu Cywilnego),
Starostwo Powiatowe w Tarnowie (operat ewidencji gruntów),
Sąd Rejonowy, Urząd Skarbowy, banki, szkoły, podmioty gospodarcze.
Nową nazwę – „Cierniaczka” otrzymuje część wsi Ispina w gminie Drwinia. Jest to realizacja wniosku z 2010 r. , który dotyczył pierwotnie zmiany nazwy wsi na „Ispina” i ustalenia nowych nazw części wsi Ispina: Ameryka, Zwierzyniec i Cierniaczka. Wszystkie zmiany zostały uznane w 2011 r., ale w części dotyczącej nazwy „Cierniaczka” konieczne było przedstawienie dodatkowego uzasadnienia.
Miejscowość „Kamienna” w gminie Łabowa zmieniła nazwę na „Kamianna”. Zmiana miała na celu dostosowanie nazwy urzędowej do nazwy używanej zwyczajowo przez mieszkańców miejscowości i uznawanej przez nich za część dziedzictwa kulturowego. Nazwa „Kamianna” używana jest w dokumentacji geodezyjnej, w księgach wieczystych zakładanych dla nieruchomości położonych na obszarze tej wsi, wszelkich dokumentach, znakach graficznych, oznakowaniach drogowych i geodezyjnych, bazach danych, umowach, a także dokumentach bankowych.
Ustalono także nazwy urzędowe dla obiektów fizjograficznych – sztucznych zbiorników wodnych położonych w Budzyniu i Cholerzynie w gminie Liszki. Na wniosek mieszkańców sołectw Budzyń oraz Cholerzyn Rada Gminy Liszki podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia o ustalenie nazw urzędowych „Zalew Budzyński” oraz „Zalew na Piaskach” dla sztucznych zbiorników wodnych położonych na terenie tych sołectw. Obecnie funkcjonujące w opracowaniach kartograficznych jak i w obiegu publicznym nazwy obiektów („Zalew Kryspinów Pierwszy” i „Zalew Kryspinów Drugi”) są niezgodne z miejscem ich położenia, wprowadzając w błąd i rodząc niedogodności związane np. z lokalizowaniem obiektów turystycznych w okresie letnim.
Od 1 stycznia zmiany zajdą także w granicach niektórych gmin.
Części obszaru sołectwa Zastów gminy Kocmyrzów – Luborzyca została wyłączona z gminy i przyłączona do miasta Kraków.
Zmiana obejmuje obszar o powierzchni 4,6334 ha, zamieszkany przez 136 osób. Istniejąca tu zabudowa ma charakter miejski. Integracji przenoszonego obszaru z terenem Krakowa sprzyja także układ komunikacji publicznej. Mieszkańcy budynków zlokalizowanych na wspomnianym terenie, związani są z Krakowem miejscami pracy i nauki oraz korzystają z usług na terenie Krakowa (w tym z zakresu szkolnictwa, opieki zdrowotnej, administracji, itp.).
Informacje pochodzą ze strony Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie http://www.malopolska.uw.gov.pl/
Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.