Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 26 listopada 2013, 11:05:21
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Muzea i Galerie » Muzeum w Bochni im. Stanisława Fischera

Muzeum w Bochni im. Stanisława Fischera

Położone przy Rynku w Bochni Muzeum im. Stanisława Fischera prezentuje historię miasta oraz liczną kolekcję regionalnych dzieł sztuki i narzędzi górniczych. Budynek, w którym mieści się muzeum to jeden z cenniejszych zabytków w Bochni. 

Historia budynku:

Muzeum bocheńskie mieści się w dawnym klasztorze dominikanów, usytuowanym przy wschodniej ścianie rynku. Jest to dwuskrzydłowy, późnobarokowy gmach. W obiekcie mieścił się m.in. klasztor Dominikanów, administracja austriacka, w czasach zaborów w budynku gościli cesarze austriaccy: Józef II, Franciszek II i Franciszek Józef I. Z obiektem wiążą się dramatyczne wydarzenia 1846 roku, określane mianem rabacji galicyjskiej. Tu bowiem znajdował się jeden z głównych ośrodków austriackiej intrygi w inspirowaniu krwawych wystąpień chłopskich przeciw Powstaniu Krakowskiemu. Do początku lat 60. XX w. gmach pełnił funkcje administracyjne. W 1959 r. przeznaczono go na siedzibę muzeum.

Obiekt jest jednym z najcenniejszych zabytków Bochni. Posiada m.in. interesujące sklepienia wnętrz, wnękę z fragmentem polichromii późnobarokowej, a więc z czasów, gdy budynek był klasztorem, elewację sgraffitową o podziałach ramowych, zrekonstruowaną według stanu z lat 30. XVIII w. W elewacji podwórzowej wyróżnia się malowniczy ganek drewniany z profilowanych belek i balustradą wyciętą w desce. W murze zamykającym dziedziniec od wschodu znajduje się późnobarokowa furta z końca XVIII wieku w półkolistej archiwolcie, flankowana pilastrami, zwieńczona efektownym daszkiem. 

Zobacz galerię zdjęć z muzem >>>

Ekspozycja stała obejmuje:

- kolekcję dawnej rzeźby i malarstwa ludowego zwyczaje i obrzędy regionu bocheńskiego,

- kultury pozaeuropejskie (Afryka, Ameryka Pd., Azja),

- archeologię regionu,

- dzieje Bochni ze szczególnym uwzględnieniem Kopalni Soli, pamiątek cechowych, powstań narodowych, historii miejscowego szkolnictwa, tradycji piśmiennictwa i drukarstwa bocheńskiego,

- judaiki,

- galerię malarstwa polskiego XIX - XX w., (T. Axentowicz, O. Boznańska, J. Fałat, S. Filipkiewicz, A. Karpiński, J. Malczewski, T. Makowski, J. Stanisławski, W. Tetmajer, K. Tichy, W. Wodzinowski, L. Wyczółkowski), malarstwa bocheńskiego XIX - XX w. (S. Fischer, K. Gulik, F. Hanusz, T. Łosik, W. Kasprzyk, S. Klimowski, K. Mien, F. Mollo, F. Pilarz, M. Samlicki, B. Serwin, L. Stasiak), portret polski i obcy XVII - XX w.

Muzeum organizuje liczne wystawy zmienne ze zbiorów własnych i innych. Współpracuje z wieloma muzeami i innymi instytucjami kultury w kraju a także za granicą, m. in. z Muzeum Narodowym w Krakowie, Biblioteką Jagiellońską, Muzeum w Kieżmarku (Słowacja), Muzeum Spiskim w Lewoczy (Słowacja) i Muzeum w Bad Salzdetfurth (Niemcy). 

Spotkania czwartkowe 

Od 1983 r. zaprasza na Czwartkowe Spotkania Muzealne obejmujące wykłady i odczyty z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Prowadzi działalność naukowo - badawczą w zakresie problematyki regionalnej i publikuje wyniki badań w serii Biblioteka Czwartkowych Spotkań Muzealnych oraz w "Roczniku Bocheńskim". Organizuje spotkania z cyklu "Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni." Prowadzi zajęcia edukacyjne z młodzieżą szkół średnich z zakresu historii i archeologii.

Zobacz galerię zdjęć z muzem >>>

więcej: www.muzeum.bochnia.pl

 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







Adres: Rynek 20, 32-700 Bochnia

Telefon: + 48 14 612 24 26, 612 32 85

Ceny Biletów: bilet norm. - 4.00 zł bilet ulg. - 2.00 zł niedziela wstęp wolny !!!

www: www.muzeum.bochnia.pl

E-mail: kontakt@muzeum.bochnia.pl

 

 Zobacz jeszcze na: