Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 04 lipca 2013, 11:27:25
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Muzea i Galerie » Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie to jedyne w Polsce muzeum prezentujące na wystawie stałej historię i kulturę Romów. Położone w zabytkowym dworku jest jednym z ciekawszym miejsc na turystycznej mapie Tarnowa. 

Historia

Eksponaty etnograficzne gromadzono w muzeum głównym od 1957 roku. W 1976 roku wyodrębniono dział etnograficzny. W 1984 roku po objęciu odrestaurowanego budynku przy ul. Krakowskiej 10 przez władze muzeum utworzono osobny oddział Muzeum Okręgowego, czyli właśnie muzeum etnograficzne.

Budynek jest dawnym XVIII-wiecznym zajazdem podmiejskim, obecnie ma charakter dworku parterowego, dwutraktowego, zbudowanego na rzucie prostokąta, nakrytego gontowym dachem łamanym. Na zapleczu znajduje się obszerne podwórze z zabytkowym, dwukondygnacyjnym lamusem. Przyziemie lamusa wykonane jest z kamienia, piętro posiada konstrukcję zrębową z gankiem. Budynek ten pokryty jest dachem czterospadowym.

Źródło: http://www.muzeum.tarnow.pl


Budynek muzeum, fot. Sylwia Lipska


Wystawy stałe

Kolekcja romska. Powstała w 1979 roku, kiedy zorganizowano pierwszą w Polsce wystawę o tematyce romskiej. Od tego czasu tarnowskie muzeum posiada dział poświęcony historii i kulturze Romów. Obecna wystawa została otwarta w kwietniu 1990 roku z okazji odbywającego się w Serocku pod Warszawą IV Kongresu Romów i jest stałą ekspozycją historii i kultury Romów w Polsce, na tle ich dziejów europejskich. Na zapleczu muzeum urządzana jest sezonowo plenerowa ekspozycja złożona z wozów taborowych.

Wystawy czasowe

17 czerwca 2013 roku  w Muzeum Etnograficznym  została otwarta wystawa „Malowana Chata”, poświęcona unikatowej, malarskiej sztuce ludowej z Powiśla Dąbrowskiego.

Wideo

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: ul. Krakowska 10, 33-100 Tarnów

Telefon: +48 14 6220625

Ceny Biletów: 8 PLN / 5 PLN / niedziela: wstęp wolny

www: http://www.muzeum.tarnow.pl/

E-mail: etnografia@muzeum.tarnow.pl

 

 Zobacz jeszcze na: