Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 24 września 2013, 9:45:49
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Muzeum Auschwitz dostało budynek tzw. małych ziemniaczarek

Muzeum Auschwitz dostało budynek tzw. małych ziemniaczarek

Pod opiekę Muzeum  Auschwitz  trafił znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie byłego obozu Birkenau budynek tzw. małych ziemniaczarek. W niedalekiej przyszłości zostanie odbudowany i zagospodarowany. W historycznym obiekcie po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady mieścić się będzie zaplecze techniczne dla prac konserwatorskich prowadzonych na terenie Miejsca Pamięci.

Będący własnością Skarbu Państwa budynek został przekazany Muzeum w użytkowanie przez Wojewodę Małopolskiego. Prace projektowe zaczną się jeszcze w tym roku, co powinno umożliwić rozpoczęcie prac budowlanych w drugiej połowie 2014 r.

Dzięki stworzonej tam przestrzeni znacznie łatwiej będzie nam realizować działania konserwatorskie w Birkenau — podkreślił Rafał Pióro, zastępca dyrektora Muzeum. — Poprzez zaplecze techniczne prac umiejscowione tak blisko Miejsca Pamięci będziemy w stanie do niezbędnego minimum ograniczyć działania mogące w jakikolwiek sposób ingerować w autentyczny i chroniony teren — dodał Pióro.

Budynek wybudowany został w 1943 r. przy odcinku BIa w dawnym KL Auschwitz II-Birkenau i w czasie wojny pełnił funkcję magazynu ziemniaczanego (tzw. Kartoffellagerhalle). W okresie powojennym budynek nigdy nie znajdował się pod opieką Muzeum. W 2009 r. w wyniku pożaru zniszczeniu uległ dach obiektu. Przekazanie budynku Muzeum pozwoli na jego odbudowę, a także na uporządkowanie otoczenia w bezpośrednim sąsiedztwie Miejsca Pamięci.

źródło: www.auschwitz.org / Fot. Bartosz Bartyzel

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!