Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 27 marca 2013, 9:49:28
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Marsz pamięci z okazji 70. rocznicy likwidacji Getta Krakowskiego

Marsz pamięci z okazji 70. rocznicy likwidacji Getta Krakowskiego

13 i 14 marca 2013 przypada 70. rocznica akcji likwidacyjnej w krakowskim getcie. Te dni to symboliczny koniec bogatego i barwnego życia krakowskiej społeczności żydowskiej - jednej czwartej mieszkańców przedwojennego Krakowa. Jak co roku, zapraszamy na MARSZ PAMIĘCI, który ma uczcić pamięć tych, którzy przez kilka wieków tworzyli nasze miasto, a zostali zgładzeni podczas Holokastu. Marsz rozpocznie się 17 marca 2013 o godzinie 12.00 na placu Bohaterów Getta.
 
3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto dla Żydów, do którego przesiedlono ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. Pod koniec roku zamknięto tam kolejnych kilka tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek. W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość jego mieszkańców została wywieziona głównie do obozu zagłady w Bełżcu, ale ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około 1 000 osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu – dzisiejszym placu Bohaterów Getta. 
 
Od wielu już lat w rocznicę likwidacji getta na placu Bohaterów Getta gromadzą się mieszkańcy Krakowa, a ostatnio coraz więcej gości z innych miast, a nawet z zagranicy, aby w Marszu Pamięci przejść na teren dawnego obozu w Płaszowie – pokonując dystans, który dla wielu jego mieszkańców był drogą na śmierć. Pokazujemy w ten sposób naszą pamięć o zgładzonej jednej czwartej mieszkańców naszego miasta, którzy przez wiele lat współtworzyli nasze miasto, jego bogactwo kulturowe, duchowe i religijne. 
 
Marsz Pamięci ma na celu nie tylko upamiętnienie ofiar terroru hitlerowskiego, ale też przywrócenie pamięci o ponad 700-letniej obecności Żydów w Krakowie, zakończonej w tak tragiczny sposób i do tego przez dziesięciolecia – zapomnianej. 
 
W niedzielę, 17 marca 2013 roku o godzinie 12.00 zgromadzimy się na Placu Bohaterów Getta przed Muzeum Pamięci - Apteka pod Orłem, gdzie odbędzie się część oficjalna Marszu. Następnie przejdziemy ulicami Podgórza – Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską – na teren byłego obozu KL Płaszów – tą samą drogą, która dla wielu mieszkańców getta była drogą na śmierć. Podczas Marszu odbywają się dwie ceremonie upamiętniające pomordowanych Żydów: pierwsza przy ulicy Limanowskiego, przy pozostałościach murów getta oraz przy pomniku na terenie byłego obozu w Płaszowie. 
 
Po zakończeniu Marszu, około godziny 13.45 dla uczestników Marszu podstawiony będzie bezpłatny autobus (przystanek Makowa w kierunku Ronda Matecznego), który przewiezie uczestników na Plac Bohaterów Getta. 
 
Tych, którzy chcieliby poznać topografię i historią obozu KL Płaszów - zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie terenu byłego obozu z inz. Jarosławem Zółciakiem - początek tuz po zakończeniu ceremonii, przy pomniku pomordowanych Żydów. 
 
Tegoroczny Marsz jest częścią oficjalnych obchodów 70. rocznicy likwidacji getta, którym patronuje Prezydent RP Bronisław Komorowski. 
 
W ramach obchodów odbędzie sięszerego uroczystości związanych z otwarciem nowej wystawy w Muzeum Apteka Pod Orłem - początek w sobotę, 16 marca o godzinie 19.00 również na placu Bohaterów Getta - szczegóły programu na stronach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz pod linkami poniżej.  
 
Ściągnij plan getta krakowskiego                                         Ściągnij plan byłego KL Płaszów 
 
Teren byłego obozu KL Płaszów jest pod ciągłą opieką Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz Gminy MIejskiej Kraków. Ze środków pozyskanych z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (dotacja ponad 400 tysięcy złotych w 2012 roku) sfinansowane zostały prace porządkujące zieleń na terenie byłego obozu, poprawiono oznakowanie terenu i zamarkowano niektóre nieistniejące już obiekty. Dodatkowe prace na terenie byłego cmentarza żydowskiego w Podgórzu, wykonane zostały przez grupę skazanych więźniów. ZIKiT wspólnie z Gminą Wyznaniową Żydowską złozyl również wniosek do Funduszu o dotację na kolejne prace w roku 2013. 

źródło: http://jewishfestival.pl/
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







 

Tagi: wiadomości
 Zobacz jeszcze na: